Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Po jedenácté z Okrouhlice na Jeníkovu špacírku

/
/
/
972 ZobrazeníSpolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého z Okrouhlice pořádá v sobotu 3. října jedenáctou Jeníkovu špacírku, která zamíří z Okrouhlice ke kostelíku v Krásné Hoře.

Na rok 130. výročí narození malíře Jana Zrzavého chystali v rodné Okrouhlici u Havlíčkova Brodu otevření výstavy ilustrační tvorby tohoto evropsky ceněného umělce 20. století.
V obci už dvanáct let působí spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého, který si společně s obcí stanovil jako cíl vybudování trvalé připomínky jeho duchovního odkazu. Centrem se měl stát rodný dům, bývala obecná škola, kde se Zrzavý 5. listopadu 1890 narodil jako syn řídícího učitele. Objekt je téměř rok prázdný.
Od začátku roku v něm se souhlasem obce spolek zahájil rekonstrukci jedné z tříd, určené pro galerii Zrzavého 80 ilustrací, k nimž spolku poskytla za finanční poplatek licenci Národní galerie v Praze.
„Krajská knihovna Vysočiny s podporou Kraje Vysočina zase zapůjčila pro expozici více než šest desítek knih, které okrouhlický rodák ilustroval. Soubor doplňují díla jeho oblíbených autorů z dětství a další, jenž shromažďuje biografie Jana Zrzavého, vzpomínkové a podobné publikace, které se k místnímu rodákovi vztahují. Národní muzeum v Praze poskytlo zdarma jedinečný archiv fotografií, zachycujících malíře v různých obdobích života společně s rodinou, přáteli a na místech, která měl
rád. Všechny finanční náklady spojené se stavebními pracemi a vlastní přípravou výstavy zajistil spolek ze svých zdrojů, převážně z příspěvků soukromých dárců. Jeho členové odvedli bezplatně desítky hodin práce. Výstava, jejíž otevření bylo plánováno na první prázdninovou sobotu, ale zůstává nedokončena. Budova je od 31. března rozhodnutím Obecního úřadu v Okrouhlici nepřístupná. Její další osud je nejasný. V současné době probíhá řízení k jejímu prohlášení kulturní památkou,“ vypočítávají členové spolku.
Malíř, jehož obrazy se pyšní evropské galerie i soukromé sbírky, se tak v letošním roce svého výročí nedočkal zamýšleného ocenění přínosu české kultuře nejen ve svém rodišti, ale dokonce v zemi, jejímž hrdým příslušníkem byl. Svůj vztah k vlasti vyjádřil v závěti, která českému národu odkázala jeho celoživotní rozsáhlé dílo.
Rodná obec pocit dluhu k Zrzavému nijak nesdílí.
„A český národ? Dnes se k němu obracíme s prosbou o pomoc a podporu dvanáct let vedenému projektu za záchranu domu, který jako jediný v republice může reálně připomínat život, dílo a místo narození Jana Zrzavého. Přes mnohaleté úsilí teď může být práce spolku znehodnocena. Budeme vám vděčni, pokud přispějete k tomu, že se tak nestane.
Svou podporu můžete vyjádřit také účastí na 11. ročníku vycházky ve stopách malíře – básníka, kterou uskutečníme v sobotu 3. října v 9.00 od Zrzavého rodného domu. Přijďte na 11. Jeníkovu špacírku vyjádřit poutí ke kostelíku, kde byl pokřtěn, svůj vztah k mimořádné duchovní hodnotě a odkazu, jemuž hrozí díky nepochopení a nezájmu smutný osud zapomnění,“ zvou pořadatelé pochodu.

  • Facebook
  • Twitter