Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Pětadvacet lidí čelí na Vysočině obvinění z nelegálního obchodování s tabákem

/
/
/
832 ZobrazeníKriminalisté na Vysočině ukončili rozsáhlé vyšetřování daňové trestné činnosti zločineckou organizovanou skupinu s mezinárodním prvkem a podali návrh obžalobu pětadvaceti obviněných.

„Hlavní organizátor – čtyřiatřicetiletý cizí státní příslušník – čelí obvinění ze zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině spáchaném ve spolupachatelství a z pokračujícího zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchané ve spolupachatelství a spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Ze stejných zločinů je obviněno dalších čtyřiadvacet spolupachatelů, kteří jsou stíháni na svobodě,“ popsala Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině. V případě prokázání viny hrozí obviněným podle informací policistů trest odnětí svobody v trvání až deseti let.

„Jednalo se o jeden z nejrozsáhlejších případů, které jsme našem kraji realizovali v rámci společného týmu Kobra, a to jak z hlediska počtu obviněných osob, tak z hlediska vzniklé škody a zajištěných výnosů z trestné činnosti,“ dodal Miroslav Kovář, vedoucí odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství policie na Vysočině.

Na celém případu kriminalisté úzce spolupracovali v rámci akce daňové Kobry se sekcí Pátrání Generálního ředitelství cel České republiky. Celková škoda způsobená zločineckou skupinou dosáhla částky 69 256 550 korun. Rozsáhlý trestní spis čítá 12 663 listů a byl vyšetřovatelem předán na Krajské státní zastupitelství do Hradce Králové.

„Případ pro krajské kriminalisty začal ve spolupráci s odborem pátrání Generálního ředitelství cel České republiky rozpracováním ž v průběhu roku 2016. Na základě zjištěných poznatků byla na 11. prosince loňského roku naplánovaná realizace, v rámci níž bylo na území několika krajů – Kraje Vysočina, Jihomoravského kraje, Královéhradeckého kraje, Ústeckého kraje, Plzeňského kraje a Karlovarského kraje – provedeno čtyřicet domovních prohlídek a prohlídek jiných nebytových prostor a pozemků. Při této realizaci bylo zadrženo pětadvacet podezřelých osob,“ doplnila tisková mluvčí.

Na zásahu se podílely tři stovky příslušníků Policie České republiky a Celní správy České republiky, kteří zajistili více jak 2,2 tuny surového a částečně nařezaného tabáku, 17 profesionálních řezaček tabáku, 3,5 milionu korun v hotovosti, zlatou cihlu o hmotnosti 0,5 kg, osobní vozidlo Audi, rodinný dům v hodnotě zhruba čtyři miliony korun a další věci.

Policisté zjistili, že trestnou činnost páchali podezřelí nejméně od ledna 2017 do prosince 2018, kdy jejich trestná činnost byla ukončena policejním zásahem. Organizovaná skupina pachatelů byla rozdělena na dvě větve východní a západní, ve kterých skupina působila nejméně na Vysočině, Plzeňském, Ústeckém, Karlovarském, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

„Způsob trestné činnosti spočíval v pravidelném nezákonném dovozu tabákových listů ze Spolkové republiky Německo do České republiky, a to bez jakýchkoliv přepravních či jiných dokumentů. V České republice byly organizovanou skupinou vytvořeny minimálně čtyři nezákonné sklady tabákových listů, kde docházelo ke zpracování tabákových listů – čechrání, vlhčení, řezání, balení – na tabák ke kouření. Zpracovaný tabák ke kouření byl následně distribuován do provozoven účelově vytvořené krycí obchodní společnosti a na další místa v České republice,“ vysvětlil fungování zločinecké skupiny vyšetřovatel případu Tomáš Mecera, vrchní komisař odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

„V provozovnách obchodní společnosti pod hlavičkou oficiálního prodeje tabákových výrobků se neoficiálně (podpultově) prodával nezdaněný a neznačený tabák ke kouření stálým a ověřeným koncovým zákazníkům a to většinou o váze jednoho kilogramu. Obchodní společnost byla cíleně založena jako krycí společnost pro prodej nezdaněného tabáku ke kouření koncovým zákazníkům. Jednatelka společnosti byla takzvaným bílým koněm a společnost skrytě ovládal a řídil hlavní organizátor. Do České republiky tak pachatelé dovezli nejméně 31 355 kilogramů nezdaněného tabáku, které následně zpracovali, distribuovali a prodali,“ přiblížila Dana Čírtková.

Skupina pachatelů působila podle policistů v rámci organizované zločinecké skupiny s vnitřní organizační strukturou s rozdělenými funkcemi – hlavní organizátor, střední management, řidiči, řezači a skladníci, prodejci a dělbou činnosti, která byla zaměřená na soustavné a úmyslné páchání trestné činnosti zkrácení spotřební daně z tabákových výrobků a to ve více státech Evropské unie, především České republice, Spolkové republice Německo a Polské republice.

„V souvislosti s tímto případem je potřeba upozornit veřejnost na možná rizika související s užíváním neoznačeného a nelegálně zpracovaného tabáku. Zajištěný tabák byl totiž velice nekvalitní. Na tabákových listech se vyskytovala plíseň a jeho dalším neodborným a nekvalitním zpracováním se jeho kvalita ještě dále výrazně snížila. Zákazník, který nezdaněný a neoznačený tabák „podpultově“ nakoupil, tak riskuje možné zdravotní komplikace,“ uzavřela Dana Čírtková.

  • Facebook
  • Twitter