Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Pelhřimovští kriminalisté dopadli internetového podvodníka, z lidí vylákal skoro půl milionu korun

/
/
/
823 ZobrazeníPelhřimovští kriminalisté dopadli internetového podvodníka, který se specializoval na prodej fiktivních věcí na internetu, na svém kontě má více než dvě stovky podvedených osob a od poškozených vyinkasoval téměř půl milionu korun.

„Případem se začali zabývat pelhřimovští policisté v březnu letošního roku na základě oznámení od poškozeného muže, který si na internetu objednal náhradní díl k motocyklu. Za objednané zboží po domluvě s prodejcem zaplatil předem prostřednictvím bankovního převodu částku kolem pěti tisíc korun. Neobdržel ani zboží, ani zpět své peníze. Kriminalisté z pelhřimovského oddělení hospodářské kriminality začali rozplétat spletitou síť podezřelých nákupů v rámci celé republiky, do které se začali nabalovat další a další podvedení. Vše směřovalo k jedné osobě. Na základě získaných informací a shromážděných důkazů kriminalisté v polovině září zahájili trestní stíhání osmatřicetiletého muže z Českolipska, který byl obviněn z trestného činu podvodu, přičemž na jeho seznamu bylo přes sto podvedených,“ popsala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Muže v trestné činnosti nezastavilo ani trestní stíhání, v podvodech na internetu pokračoval dál a podvedl další desítky lidí. Kriminalisté opět začali sbírat a prověřovat jednotlivé případy v rámci republiky. Na konci minulého týdne rozšířili jeho trestní stíhání a zadrželi ho v Libereckém kraji. „V případě osmatřicetiletého muže jsme rozšířili trestní stíhání a muž byl obviněn z další více než stovky podvodů,“ dodal Martin Petrák, vedoucí oddělení hospodářské kriminality.

Muž v průběhu celého roku nabízel k prodeji zejména náhradní díly na starší motocykly a automobily, herní konzole, hračky, sběratelské modely strojů, hodinky, nože a vzduchové pistole. „Na jeho inzeráty zareagovalo přes dvě stě zájemců, kteří mu předem zaslali peníze na účet, a to buď přímo jako úhradu za zboží, nebo je vylákal pod záminkou úhrady poštovného. K páchání trestné činnosti používal několik emailových adres, telefonních čísel a peníze si nechával zasílat na více účtů. V některých případech nechal peníze poslat pod smyšlenou záminkou i na účty svých příbuzných, kteří mu pak tuto finanční hotovost vybrali a předali,“ doplnila tisková mluvčí.

Obviněný byl v minulosti třikrát soudně trestaný za různorodou trestnou činnost, včetně majetkové.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Soud návrh akceptoval, na muže uvalil vazbu a policisté ho eskortovali do vazební věznice. Případ kriminalisté nadále vyšetřují.

„Za spáchání uvedené trestné činnosti obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ sdělil Martin Petrák. Objasňování počítačové kriminality je velice obtížné a za každým objasněným případem stojí velmi náročná práce odborníků z oboru analytiky a kriminalistů. „Jedná se o kriminalitu, jež je specifická tím, že zahrnuje různé druhy trestné činnosti. Nejčastěji se jedná o majetkovou trestnou činnost, kdy hlavním pachatelovým cílem je obohacení a podvodné získání finančních prostředků. V tomto případě byli kriminalisté úspěšní a podařilo se jim pachatele podvodných prodejů zboží odhalit.
V souvislosti s tímto případem apelujeme na veřejnost, aby občané svým zodpovědným a rozvážným chováním chránili sebe a svůj majetek. Jejich obezřetnost a velká opatrnost jim totiž dokáže poskytnout tu nejúčinnější ochranu ze všech. Důležité je předcházet tomu, aby se člověk stal obětí trestného činu. Policisté v rámci prověřování věnují případům maximální úsilí pro objasnění trestné činnosti a dopadení pachatele. Zabránit některým negativním následkům ale už není možné. To, že se člověk stane obětí trestné činnosti, v něm vždy zanechá negativní stopu, a v některých případech pro něj může mít způsobení újmy další závažné následky. Chraňte proto sami sebe a předcházejte případům, kdy vám někdo uškodí či ublíží.
Při nakupování prostřednictvím internetu buďte obezřetní a zvažujte rizika, která platba předem přináší. Nepodléhejte lákavým nabídkám, které se tváří jako nejvýhodnější koupě. Už při pohledu na cenu, která je mnohonásobně nižší než u ostatních prodejců, zbystřete! Pokud je to možné, čtěte recenze prodejců a snažte se zjistit maximum informací, než někomu zašlete své peníze předem. Někteří již v minulosti podvedení zákazníci odkazují na internetu na svoji zkušenost, varují a upozorňují na podvodné jednání, se kterým se můžete při nakupování přes internet setkat,“ uzavřela Stanislava Rázlová.

  • Facebook
  • Twitter