Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Jihlavě představili nový plakát festivalu dokumentů

/
/
/
1157 ZobrazeníV pátek 22. června představil v jihlavské Galerii Půda Marek Hovorka ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů nový festivalový plakát 22. ročníku z dílny grafika Juraje Horvátha. Festival proběhne letos ve dnech 25.–30. října.

Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů v Jihlavě bude letos rezonovat téma paměti. „Dokumentární film je s pamětí neodmyslitelně spojený,“ vysvětluje Marek Hovorka a dodává k letošní ji.hlavské grafické koncepci: „Řada dokumentaristů zkoumá historické události, zaznamenává výpovědi svědků, vytváří mapu osobní paměti. Ale vlastně cokoli, co zachytí kamera, je konzervováno pro další generace, jen média záznamu se mění. Také místa nebo věci mají svoji vlastní paměť.“
„Nesbírám je, pouze nacházím – použité, vyšisované, odřené, zaprášené, polámané, zteřelé… předměty,“ píše ve své tradiční básni k plakátu jeho autor, výtvarník Juraj Horváth. „Kladu je vedle sebe, na sebe. Zlehka opracovávám, propojuji a doplňuji jejich příběhy. Měkká dokumentace,“ pokračuje Horváth.

Plakát 22. ročníku festivalu

Letošní znělka: Jean-Luc Godard
Velkou událostí bude letos už festivalová znělka, kterou realizoval slavný režisér Jean-Luc Godard, podepsaný pod klasickými díly světové kinematografie, jako U konce s dechem, Bláznivý Petříček nebo Alphaville. „Máme ohromnou radost, že se věci chopil právě on. V rámci letošního programu uvedeme v české premiéře i Godardovu novinku Le Livre d’image, za kterou v Cannes získal zvláštní Zlatou palmu,“ dodává Marek Hovorka. Znělka bude promítnuta poprvé 2. července na 53. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Autory ji.hlavských znělek jsou vždy výrazné osobnosti: v minulosti třeba islandský režisér a hudební skladatel Jóhann Jóhansson, americký režisér Godfrey Reggio či legenda české nové vlny Jan Němec.

 

Ji.hlava dětem v OGV
Novinkou letošního ročníku bude výrazně rozšířený program pro děti. Zahrne mimo jiné divadelní představení, koncerty a samozřejmě dokumentární filmy. „Program bude určen pro návštěvníky od dvou do patnácti let. Pro nejmenší bude připraven dětský koutek s celodenním provozem. Starší děti se budou moci zapojit do výtvarných dílen, prozkoumat principy pohyblivého obrazu nebo vytvořit vlastní zvukovou nahrávku,“ říká Iva Honsová, koordinátorka vzdělávacích aktivit Centra dokumentárního filmu, které na festivalovém programu pro děti spolupracuje. Program proběhne v budově Oblastní galerie Vysočiny na Masarykově náměstí a bude zdarma, stejně jako akreditace na festival pro děti do patnácti let.

Inspirační fórum v Horáckém divadle
Další festivalovou novinkou bude letos přestěhování Inspiračního fóra. Přednášky a rozhovory se zajímavými hosty, mezi které patřili v minulosti například americký psycholog Philip Zimbardo či čínský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Gao Xingjian, bude hostit zrekonstruovaná Zkušebna v Horáckém divadle. „Jde o zcela nový prostor, který vznikl v dosud neužívané části divadla. Jsem rád, že tu proběhne právě Inspirační fórum, protože i naše aktivity, které plánujeme pro veřejnost ve Zkušebně od září, budou na bázi otevřenosti, inspirace a aktivního zapojení diváků,“ uvedl ředitel divadla Ondřej Remiáš. Horácké divadlo bude také vůbec poprvé plnohodnotným zázemím pro diváky: na obou scénách budou probíhat po celou dobu festivalu filmové projekce.
22. ročník MFDF Ji.hlava proběhne od 25. do 30. října. Do 30. června je možné zakoupit Early Bird akreditaci za zvýhodněnou cenu 350 korun.

Báseň k plakátu
Juraj Horváth
Nesbírám je, pouze nacházím
použité,
vyšisované,
popraskané,
odřené,
zaprášené,
polámané,
zteřelé…
předměty.
Kladu je vedle sebe, na sebe.
Zlehka je opracovávám,
propojuji a doplňuji jejich příběhy.
Měkká dokumentace.
Příběh do sebe zdánlivě zapadá,
kladu však také pasti, falešné stopy.
Přeháním, kradu cizí vzpomínky.
Abych setřásl nepřítele,
abych procvičil tvoji představivost.

  • Facebook
  • Twitter