Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Otrávené vrány i vydra na Žďársku, viníkem je karbofuran

/
/
/
993 ZobrazeníTerénní jednotka České společnosti ornitologické na počátku letošního roku pátrala po otrávených návnadách a jejich zvířecích obětech. Otravu zaznamenali ochránci také na Vysočině.

Ve třech případech, ke kterým psovodka Klára Hlubocká a speciálně vycvičení psi vyjížděli v uplynulých týdnech, prokazatelně zabíjel nervový jed karbofuran. Traviči jej stále používají, a to i přesto, že jeho držení zákon už víc než deset let zakazuje v celé Evropské unii.

Hejno devíti vran šedých usmrtil travič na začátku ledna u Sněžné na Žďársku v CHKO Ždárské vrchy. Mrtvé ptáky našli místní obyvatelé, kteří informovali policii. Následná laboratorní analýza ukázala, že vrány otrávil karbofuran. Správa chráněné oblasti proto požádala Hlubockou, aby se psy lokalitu prohledala.

Vydra nalezená u Sněžné na Žďársku, otrávil ji karbofuran, foto Klára Hlubocká, archiv ČSO

„Poblíž místa, kde se našly vrány, jsme dohledali zbytek zřejmě ryby a o 200 metrů dál v potoce mrtvou vydru. I u nich analýza prokázala karbofuran,“ komentuje nález Klára Hlubocká.
Pátrání bylo komplikované kvůli velkému množství sněhu. „Pracovali jsme v hlubokých závějích. Já jsem se bořila nad kolena, psi až po břicho. I přesto, že v těchto podmínkách nejsou příliš zvyklí pracovat, jsme byli při hledání úspěšní, a toho si velmi vážím,“ oceňuje Hlubocká nasazení svých dvou svěřenců. Psi Sam a Victory jsou speciálně cvičení, aby nález psovodce pouze oznámili a nijak se ho nedotýkali a nehrozilo jim otrávení. Nervový jed karbofuran, který traviči nejčastěji používají, je extrémně silný a nebezpečný i pro člověka, a to i v malém množství. Oběť po jeho požití umírá v křečích za plného vědomí udušením. Jeho používání i skladování je v celé Evropské unii zakázáno od roku 2008.

Obětmi travičů se stávají často vzácní a kriticky ohrožení dravci. Kvůli umisťování nástrah ve volné přírodě ale patří k potenciálním obětem i mnoho dalších zvířat včetně psů, kteří jsou na vycházce s majitelem. Právě nástrahy položené v lese u obce Zruč-Senec nedaleko Plzně usmrtily na přelomu roku psa a lišku, přičemž liška byla prokazatelně otrávena karbofuranem. „V polovině ledna mě policie požádala o kontrolu lokality. Žádnou další otrávenou návnadu ani oběť jsme již na místě nenašli,“ říká Klára Hlubocká.

Mezi nejčastější oběti travičů patří dravci, na fotografii je káně lesní nalezená ve východních Čechách, foto: Klára Hlubocká, archiv ČSO

Psí jednotka ČSO navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či České inspekce životního prostředí, nejčastěji ale na ohlášení občanů. „Mrtvou káni a vedle ležící zbytek slepice mi oznámil nálezce na lokalitě ve východních Čechách. Po prohledání místa jsme našli poblíž v křoví ještě mrtvého jestřába,“ komentuje Klára Hlubocká, která případ předala policii. Analýza prokázala, že káně a slepice byly otráveny karbofuranem. U jestřába, který byl na analýzu příliš starý, rentgenové vyšetření vyloučilo usmrcení zástřelem či nárazem například od jedoucího vozidla.

Na vyšetřování těchto případů nyní pracuje policie. Loni se počet zabitých dravců vyšplhal na číslo 54. Káně z lokality ve východních Čechách je prvním známým otráveným dravcem roku 2019.

V uplynulých dnech vyjížděla Klára Hlubocká se psy výjimečně také do zahraničí, konkrétně k případům otráveného luňáka červeného a káně v Rakousku. Na ČSO se s žádostí o spolupráci obrátila rakouská ornitologická společnost BirdLife Österreich. Psi Sam a Victory při hledání nezklamali. „Na místě jsme našli dvě mrtvé kuny a zbytek návnady s mrtvým hmyzem, který je známkou otravy,“ popisuje Klára Hlubocká. Je to poprvé, kdy rakouská policie v případu otrav dravců souhlasila s asistencí psí jednotky.

  • Facebook
  • Twitter