Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Osud tří jihlavských židů připomínají kameny v Mahlerově ulici

/
/
/
1170 ZobrazeníEma Bernsteinová, Abraham Adolf Bernstein a Elly Porgesová, jména tří členů jihlavské židovské rodiny jsou vyryta do tří mosazných kamenů, které byly v polovině srpna vloženy před dům s popisným číslem 4 v Mahlerově ulici v Jihlavě.
Stolpersteiny neboli kameny zmizelých mají připomínat osudy obětí nacistického režimu a místa, ve kterých židovské rodiny trávily své poslední šťastné chvíle.

„Rodina mé maminky se musela z domu v Mahlerově ulici vystěhovat do Telče a poté byla v roce 1942 transportem z Třebíče převezena do Terezína,“ uvedl Zdeněk Prokeš, syn Elly Porgesové, za svobodna Bernsteinové. V Terezíně Elly Porgesová viděla své rodiče naposledy. Ti pokračovali do Osvětimi, kde je 16. října 1944 potkala smrt v jedné z plynových komor.

„Je to vzpomínka na to, co se odehrávalo a na co se občas zapomíná. Navíc mi v tomto provedení přijde vkusná a zajímavá. Město Jihlava tento nápad přivítalo a jsme rádi, že zde taková památka je,“ uvedl za město Jihlavu náměstek primátora Vratislav Výborný, který se aktu položení kamenů zmizelých zúčastnil.

Osud tří jihlavských židů připomínají kameny v Mahlerově ulici v Jihlavě

Autorem projektu Stolperstein je německý umělec Gunter Demnig, který byl na Mahlerově ulici také přítomen. Stolpersteiny připomínající rodinu Bernsteinovu se tak zařadily k dalším 70 tisícům kamenů, které již Gunter Demnig zasadil ve 24 zemích světa. V Jihlavě jsou již stolpersteiny umístěny například v zemi před budovou redakce Jihlavských listů ve Fritzově ulici.

Elly Bernsteinová má na svém kameni jako jediná nápis „osvobozena“. Čekal ji v Terezíně totiž o něco šťastnější osud, potkala zde doktora práv Felixe Porgese z Prahy a budoucího otce svých tří synů Zdeňka, Jana a Miroslava. „Velkým koníčkem mého tatínka byla hudba a v Terezíně napsal kabaret Smějte se s námi, v němž maminka hrála hlavní ženskou roli. Rodiče zde měli dokonce vězeňskou svatbu,“ doplnil bratr Zdeňka, Miroslav Prokeš.

Rodina Porgesova po válce kvůli ochraně svých dětí skončila s židovstvím, změnili své jméno na Prokešovi a všechny děti nechali pokřtít jako římské katolíky českými jmény. Do domu v Mahlerově ulici se po necelých padesáti letech podíval až Zdeněk Prokeš, kterého tam zavedl americký badatelský tým z Minnesotské univerzity, který se v 1995 až 2008 zabýval výzkumem terezínských divadelních her.

„Našli u mého bratra Zdeňka původní text kabaretu s ručně psanými režisérskými poznámkami našeho tatínka,“ sdělil Miroslav Prokeš. Minnesotská divadelní společnost poté odehrála v angličtině hru založenou na kabaretu Smějte se s námi ve stejných místech vězeňského divadla v Terezíně, kde proběhla v roce 1943 její česká premiéra.

  • Facebook
  • Twitter