Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Opat Tajovský žije v srdcích Brodských

/
/
/
152 ZobrazeníPřednáška spisovatele Aleše Palána ukázala, že odkaz někdejšího želivského opata Víta Tajovského je pořád aktuální. Tato pozoruhodná osobnost Havlíčkobrodska inspiruje i dnes.

Vyprávění Aleše Palána o opatu Vítu Tajovském zaplnilo v úterý 6. února přízemí Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod do posledního místa. Spis Člověk musí hořeti byl Palánovou první rozhovorovou knihou vůbec; rozhovory se želivským opatem pro ni vedl od dubna 1998 do srpna 1999.
V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod vyprávěl publiku mimo jiné o tom, jak řeholník pocházející z Klanečné dokázal dobré najít i v tvrdém komunistickém žaláři, jak nedokázal nikoho odmítnout a jak jej jeho výjimečná laskavost zavedla nechtíc až na plakáty rasistické Republikánské strany.


Jak se ukázalo, v publiku byla dobrá čtvrtina lidí, kteří opata Tajovského osobně znali (na snímku se zdviženýma rukama) a někteří se s ostatními přítomnými podělili o konkrétní zážitky.
Přednáška byla součástí doprovodného programu k aktuální výstavě A nebe bylo plné hvězd, která vypráví o perzekuci tuzemských řeholníků při tzv. akci K.


Ve čtvrtek 22. února bude od 17.00 následovat další atraktivní akce z této série: Miloš Doležal přijde do Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod vyprávět o číhošťském faráři Josefu Toufarovi.

  • Facebook
  • Twitter