Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Oční oddělení havlíčkobrodské nemocnice voperovalo speciální implantát

/
/
/
556 ZobrazeníOční oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod je mezi prvními deseti specializovanými pracovišti v republice, které jej naimplantovalo čtyřiasedmdesátileté pacientce speciální implantát. Operace proběhla na začátku listopadu.

„Je určen pro pacienty, u kterých je léčba pomocí kapiček nedostatečně účinná, či si kapičky pacienti z různých důvodů nemůžou kapat. Využívá se u pacientů trpících na glaukom s otevřeným úhlem, kdy se nitrooční tlaky pohybují v hodnotách do 30 mmHg a dochází k postupnému zhoršování zeleného zákalu,“ prozradila primářka očního oddělení Lucia Hrčková, která pacientku operovala.
Jedná se o systém dvou drenážních implantátů /typ trámčinového Mikro-Bypass drenážního implantátu iStent inject® W/, které se v průběhu krátkého operačního zákroku implantují do trámčiny komorového úhlu postiženého oka. Výkon je možné v indikovaných případech kombinovat s operací katarakty (šedý zákal). I přesto, že se jedná o kovový implantát, nepředstavuje žádný problém v případě vyšetření pacienta prostřednictvím magnetické rezonance.

Pracoviště v havlíčkobrodské nemocnici jako jedno z první desítky pracovišť v České republice mělo možnost novinku použít u své pacientky. Výkon trval dvanáct minut a pacientce bylo pouze lokálně aplikováno anestetikum. Implantát zatím není hrazen z prostředků zdravotního pojištění, takže jeho úhrada musí být předem schválena revizním lékařem pojišťovny. Od 1. dubna 2023 už by měl mít schválenou úhradu pojišťovnou.
Oční oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod bylo prvním pracovištěm v ČR, které v roce 2011 implantovalo pacientce trifokální čočku.

  • Facebook
  • Twitter