Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Obnovu lesních porostů na Vysočině komplikuje počasí a zpožděné vyplacení kompenzací

/
/
/
649 Zobrazení



Majitelé lesů na Vysočině se postupně pouštějí do obnovování a znovu zalesnění holých ploch. Kůrovec, který zničil většinu lesů, ovšem ve svém ničení nijak nepolevuje. Dokazuje to i zvýšená těžba, kolem roku 2010 se ročně těžilo 1,3 až 1,6 milionu metrů krychlových dřeva, ale za rok 2019 se vytěžilo necelých osm milionu metrů krychlových.

Údaje za loňský rok zatím statistici nezveřejnili, ale podle názorů lesníků, budou čísla nejspíš podobná. Další informace najdete na webu Lesů ČR.
Novou výsadbu komplikuje chladné a deštivé počasí, lesní cesty bývají také často kvůli průjezdu těžké těžařské techniky, po rozmáčeném podloží hodně zničené a k mnohým místům se tak majitelé lesů běžným autem ani nedostanou. Další velkou brzdou je také rychlost vyřízení kompenzací, která bývá často kritizována. Ministerstvo tohle zpomalení dává za vinu hlavně covidové pandemii, kdy spoustu úředníků nemůže svou práci plnit, přes různá vládní nařízení. „Ministerstvo zemědělství vlastníkům lesů už dříve vyčlenilo 2,5 miliardy korun na obnovu pozemků zasažených kůrovcem a pokračuje v postupném vyplácení peněz. S ohledem na současnou situaci prodloužilo lhůtu na zalesnění až na pět let,“ vzkázal lesníkům ministr Miroslav Toman.
Obnova holé části lesů, je ale také v zájmu jejich majitelů, v případě špatného, nebo žádného zalesnění totiž hrozí, že plocha zaroste nálety stromků a křoví.

  • Facebook
  • Twitter