Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě představí Otakara Lebedu

/
/
/
830 ZobrazeníOblastní galerie Vysočiny (OVG) v Jihlavě pořádá v úterý 21. srpna v prostorách galerie na Masarykově náměstí komentovanou prohlídku výstavy Otakar Lebeda (1877-1901), expozice je přístupná až do neděle 26. srpna.

„Cyklus výstav, zaměřených na významné osobnosti české výtvarné scény přelomu 19. a 20. století, na němž se společnou měrou podílí KGVU ve Zlíně a OGV v Jihlavě, nyní pokračuje představením tvorby Otakara Lebedy. Malíře, který je považován vedle Františka Kavána a Antonína Slavíčka za nejnadanějšího žáka krajinářského ateliéru Julia Mařáka na pražské Akademii. Malíře, jehož umělecká i životní cesta byla tragicky předčasně ukončena. Malíře, jehož dílo je bezesporu svým obsahem i rozsahem zcela výjimečné a je právem řazeno mezi hlavní vývojové mezníky českého umění.
Na výstavě je Lebedova malířská tvorba, vzniklá v rozmezí pouhých devíti let, prezentována výběrem více než 50 prací zapůjčených z veřejných galerií i ze soukromých sbírek. Velká část vystavených obrazů jsou studentské práce namalované v letech 1892-1897 v Mařákově krajinářské škole, další pak z jeho cest po Čechách a z Francie. Koncepce výstavy sleduje autorovu krátkou cestu od počátečního realismu k náladovým krajinám, přes impresivní malbu až k závěrečnému příklonu k expresi ve figurálních motivech. V porovnání s poslední velkou retrospektivní výstavou Otakara Lebedy, kterou uspořádala Národní galerie v Praze v roce 2009, je samozřejmě tato expozice svým rozsahem spíše komorní, ale je zde představeno několik dosud nevystavených Lebedových obrazů a drobných studií ze soukromých sbírek, které byly ještě v době konání zmíněné pražské výstavy neznámé a veřejnosti nepřístupné,“ přiblížila autora kurátorka jihlavské galerie Jana Bojanovská.
Komentovaná prohlídka začíná v úterý 21. srpna v 17.00.
Na výstavě mohou zájemci zhlédnout díla, která kromě OGV v Jihlavě a KGVU ve Zlíně, zapůjčila Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, Západočeská galerie Plzeň, Galerie výtvarného umění Ostrava, GASK Kutná Hora, Galerie výtvarného umění Náchod, Východočeská galerie Pardubice, Sbírky Pražského hradu, MU Olomouc, Galerie Kodl, Karlštejnská, a. s., a další soukromí majitelé.

  • Facebook
  • Twitter