Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nová výstava připomíná legendární Chiranskou padesátku a upozorňuje na Pochod srdcem Vysočiny

/
/
/
138 ZobrazeníLetošní Pochod srdcem Vysočiny, který navazuje na historii Chiranské padesátky, se uskuteční v sobotu 10. června. Tentokrát se jeho účastníci vydají ve stopách MUDr. Karla Daňka, lékaře a také někdejšího ředitele Nemocnice Nové Město na Moravě. Pochod Chiranská padesátka přibližuje také nejnovější výstava ve foyer chirurgického pavilonu Nemocnice Nové Město na Moravě.

„Na každé stanoviště jsme autem vozili konve s čajem, čerstvý chléb a sůl. To bylo občerstvení pro účastníky pochodu. Na akci jsme nakoupili 350 bochníků chleba, 220 lahví sirupu, 6 kilo soli, 1400 kelímků, pytle na odpady a další nezbytnosti,“ vzpomínal na legendární pochod Chiranská padesátka jeho spoluzakladatel Oldřich Pojezný. A právě k této akci se váže i nejnovější výstava ve foyer chirurgického pavilonu Nemocnice Nové Město na Moravě.

Návštěvníci si mohou prohlédnout historické fotografie pochodu, který odstartovalo bouřlivé jaro osmašedesátého roku. Chiranská padesátka vydržela až do roku 1990. V roce 2018 na tuto akci navázala Nemocnice Nové Město na Moravě spolu s firmou MEDIN a novoměstským Nadačním fondem Pochodem srdcem Vysočiny.

Brněnský rodák MUDr. Karel Daněk byl nadšeným propagátorem turistických pochodů, a to zejména v okolí Nového Města na Moravě. O významu pohybové aktivity, turistiky a lyžování v životním stylu moderního člověka napsal řadu knih. S Chiranskou padesátkou je jeho jméno nedílně spojeno. „Velice se angažoval, měl různé nápady jak pochod ozvláštnit. Například měřením tepu a krevního tlaku účastníků na jednom z kontrolních stanovišť. A zajišťoval pochod zdravotnickým personálem, protože vedl v Novém Městě oddělení tělovýchovného lékařství,“ vysvětlil Oldřich Pojezný.
Jedním z nápadů MUDr. Karla Daňka byl i takzvaný Test zdatnosti. Šlo o běh na vrchol Harusova kopce na trati dlouhé 760 metrů se 105metrovým stoupáním. Začátek testu je u hlavní silnice nad vjezdem do Vysočina Areny. Na konci trasy je umístěna metodická tabulka, kde se podle času a tepu lidé dozvědí, jak jsou na tom se svou fyzickou kondicí.
Výstava v pavilonu chirurgických oborů novoměstské nemocnice poodhaluje i zajímavosti, které mohou účastníci pochodu na některé z tras potkat. Například Černou skálu, na níž kdysi stávala turistická útulna. Nebo hraniční kameny, jež jsou „rozeseté“ mezi Novým Městem na Moravě a Vlachovicemi.

Více o Pochodu srdcem Vysočiny na https://pochod.nmnm.cz/.

  • Facebook
  • Twitter