Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nezaměstnanost na Vysočině v prosinci vzrostla na 3,5 %, úřad práce našel místo pro více než 600 lidí

/
/
/
339 Zobrazení



K poslednímu dni loňského roku evidovala Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Jihlavě celkem 12 285 uchazečů o zaměstnání, o 1 349 uchazečů více než v předchozím měsíci. Ve srovnání
se stejným obdobím minulého roku byl jejich počet vyšší o 1 512 osob.

Počet hlášených volných pracovních míst se v porovnání s listopadem snížil o 22. Pracoviště Úřadu práce ČR v Kraji Vysočina v prosinci zprostředkovala pracovní místa pro celkem 641 uchazečů o zaměstnání. Prostřednictvím přehledné Klientské zóny Jenda na se mohou lidé od začátku roku 2025 sami online přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání a vyřídit si i žádost o podporu v nezaměstnanosti odkudkoliv, třeba z pohodlí domova, a kdykoliv, bez ohledu na úřední hodiny. Vyhnou se frontám na úřadech, ke kterým obvykle na začátku každého měsíce dochází, i riziku nemoci, které ve společnosti každou zimu řádí.

„V prosinci 2024 zaznamenal Kraj Vysočina nárůst nezaměstnanosti na 3,49 %, což představovalo zvýšení o 0,43 p. b. oproti předchozímu měsíci. V průběhu měsíce se zaregistrovalo 2 171 nových uchazečů, zatímco 822 osob bylo z evidence vyřazeno, z tohoto počtu 641 uchazečů nahlásilo nástup do nového zaměstnání. Počet volných pracovních míst poklesl na 7 716, což bylo o 22 méně než v předchozím měsíci. Na jedno volné pracovní místo v Kraji Vysočina připadá 1,6 uchazeče o zaměstnání,“ komentuje situaci v kraji Lenka Nováková, ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Jihlavě, a dále dodává: „Tento vývoj byl částečně ovlivněn sezónními faktory, například útlumem pracovních míst ve stavebnictví a zemědělství, a mohl být zesílen zpomalením ekonomických aktivit v závěru roku. Přestože Kraj Vysočina čelí nárůstu nezaměstnanosti, zůstává pod celorepublikovým průměrem a situace je relativně stabilní ve srovnání s regiony s vyšší nezaměstnaností.“

V průběhu prosince přibylo do evidence uchazečů o zaměstnání 2 171 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 529 osob více a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 40 osob více.

Z evidence bylo během sledovaného měsíce vyřazeno celkem 822 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). Bylo to o 605 osob méně než v předchozím měsíci a o 13 osob více než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 641, tj. o 561 osob méně než v předchozím měsíci a o 62 osob více než ve stejném měsíci minulého roku. Celkem 562 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce, tj. o 512 méně než v předchozím měsíci a o 240 více než ve stejném období minulého roku, 181 uchazečů bylo vyřazeno bez umístění.

Ke konci prosince bylo evidováno na Krajské pobočce Úřadu práce ČR v Jihlavě 6 243 žen. Jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil 50,8 %. V evidenci bylo rovněž 1 770 osob
se zdravotním postižením, což bylo o 66 osob více než minulý měsíc. Z celkového počtu nezaměstnaných tak osoby se zdravotním postižením tvořily 14,4 %.

Ke konci měsíce bylo v evidenci uchazečů o zaměstnání také 752 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Jejich počet se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 21 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 6,1 %.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 4 757 uchazečů o zaměstnání, tj. 38,7 % všech uchazečů vedených v evidenci.

Podíl nezaměstnaných osob v České republice se zvýšil oproti minulému měsíci na 4,1 %. Všechny okresy Kraje Vysočina jsou stále pod touto hranicí.
Nezaměstnanost v prosinci 2024 se v Kraji Vysočina zvýšila oproti předchozímu měsíci o 0,43 p. b. Nejnižší podíl nezaměstnaných osob v kraji (2,61 %) měl stále okres Pelhřimov. Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob v kraji měl naopak okres Třebíč (4,12 %). Podíl nezaměstnaných žen byl v prosinci 2024 3,66 %, podíl nezaměstnaných mužů pak činil 3,33 %.

Kraj Vysočina evidoval k 31. 12. 2024 celkem 7 716 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 22 nižší než v předchozím měsíci a o 652 nižší než ve stejném měsíci minulého roku.
Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 1,6 uchazeče, nejvíce v okrese Žďár nad Sázavou (2,8) a naopak nejméně v okrese Pelhřimov (0,7). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 480 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadaly 3,7 OZP. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 2 089, na jedno volné místo připadalo 0,4 uchazeče této kategorie. Z celkového počtu 7 716 volných pracovních míst bylo 38,1 % míst bez příznaku „pro cizince“. Na zbylých 61,9 % pracovních míst mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.
Od ledna nastává výrazný pokles počtu volných pracovních míst, protože se naplno projevuje legislativní úprava, kdy jsou volná místa po šesti měsících automaticky vyřazována z databáze.

V rámci aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) bylo od počátku roku prostřednictvím příspěvku APZ podpořeno 3 431 osob, což je o 902 více než ve stejném období loňského roku. Z toho
do rekvalifikačních kurzů bylo zařazeno 2 135 uchazečů a zájemců o zaměstnání. Celkem
od počátku roku zahájilo 96 osob zabezpečovanou rekvalifikaci a 2 039 osob rekvalifikaci zvolenou. Do kurzů digitálního vzdělávání vstoupilo od počátku roku 830 osob.

Podle obvyklého ročního trendu bývá počet uchazečů o zaměstnání nejvyšší v lednu, což odpovídá sezonnímu charakteru trhu práce. V roce 2024 se však tento vzorec změnil. Nejvyšší počet uchazečů v Kraji Vysočina byl zaznamenán v prosinci, kdy dosáhl 12 285 osob, což bylo více než v lednu 2024, kdy bylo evidováno 11 600 uchazečů o zaměstnání. Tento posun může naznačovat mimořádné okolnosti, jako je prodloužené ekonomické zpomalení, větší útlum sezónních pracovních míst nebo strukturální problémy na trhu práce v kraji. Naopak počet volných pracovních míst v prosinci klesl na 7 716, což představovalo nejnižší nabídku v roce 2024.

V průběhu ledna lze očekávat pokračování sezónního trendu, kdy nezaměstnanost obvykle mírně vzrůstá. Tento vývoj je běžný právě pro začátek roku, kdy stále přetrvává nízká poptávka po sezónních pracovních silách a firmy často odkládají nábory na pozdější měsíce. S příchodem jara se většinou zlepšují ekonomické podmínky na trhu práce a situace se postupně stabilizuje. Jak pro uchazeče o zaměstnání, tak i zaměstnavatele je důležité využít tuto dobu k přípravě na očekávané oživení trhu v následujících měsících.

Zdroj: Úřad práce Kraje Vysočina

  • Facebook
  • Twitter