Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Návrh obnovy petrkovského památníku získal Cenu Břetislava Štorma

/
/
/
388 ZobrazeníVítězem 16. ročníku soutěže o Cenu Břetislava Štorma je Šimon Kříž s návrhem památkové obnovy zámeckého areálu v Petrkově u Havlíčkova Brodu. Soutěž pořádá Ústav památkové péče FA ČVUT, Tomáš Bistřický a ČNK ICOMOS.

Cílem soutěže je podporovat zájem studentů o obor památkové péče a zvyšovat úroveň jejich připravenosti pro praxi v oblasti péče o kulturní dědictví. Soutěž je zaměřena na oceňování nejkvalitnějších koncepčních studií a projektů studentů, kteří své semestrální, bakalářské a diplomní práce uskutečňují v ateliérech Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Cenu Břetislava Štorma za rok 2024 získal za vítězný projekt 16. ročníku soutěže student Šimon Kříž. Navrhl památkovou obnovu zámeckého areálu v Petrkově, části Lípy, na Havlíčkobrodsku. Samotný zámek je kulturní památkou spravovanou Památníkem národního písemnictví a dochoval se ve výjimečně nedotčené podobě. Existují plány na jeho zpřístupnění veřejnosti jako česko-francouzské centrum. Při obnově a konverzi pro kulturní a muzeální účely Šimon Kříž upravil prostory pro stálé expozice, příležitostné výstavy, koncerty, a případně workshopy či konference. Vzal v úvahu i kulturní hodnotu spojenou se životem významného malíře a básníka Bohuslava Reynka.
„Ocenili jsme zodpovědně zpracovaný stavebně historický průzkum, památkové hodnocení a citlivý návrh obnovy komorního areálu, ve kterém žil a tvořil básník a grafik Bohuslav Reynek a jeho žena Suzanne Renaud. Řešení obnovy vytváří předpoklad uchování dosud mimořádně působivé atmosféry vzácného místa formou Hausmusea. Ocenili jsme také zachování střešního skleníku, který byl součástí Reynkova atelieru,“ uvedl předseda poroty architekt Miloslav Hanzl.

  • Facebook
  • Twitter