Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na Vysočině loni živly způsobily škody za 337 milionů korun. Nejvíce řádila vichřice

/
/
/
220 ZobrazeníExtrémní projevy počasí ani v loňském roce nijak nepolevily. Počasí a jeho následky řešili v nemalé míře i lidé žijící na Vysočině. Dokazují to souhrnné statistiky největší domácí pojišťovny. Klientům Generali České zde počasí způsobilo celkem 2398 škod za 337 milionů korun.

Nejčastěji řádila vichřice (899 škod za 26 milionů korun) a krupobití (758 škod za 141 milionů korun). Nejvyšší škody v hodnotě 158 milionů korun způsobil ve 124 případech požár.
Vysočina se tak stala devátým nejohroženějším krajem. Nejvíce živly ničily ve Středočeském kraji s 8404 škodami za 323 milionů korun, následuje Jihomoravský kraj s 4512 škodami za 239 milionů korun a Moravskoslezský kraj s 3706 škodami v úhrnu za 338 milionů korun.

Celorepublikové výsledky
Generali Česká pojišťovna v loňském roce se svými klienty řešila celkem 42 857 pojistných událostí za téměř tři miliardy korun. „Počet samotných škod přitom dosáhl velmi podobných hodnot jako v roce 2021, kdy zejména jižní Moravu zasáhlo devastující tornádo. Živly jsou tak něco, s čím se lidé, živnostníci, firmy ale i obce budou potýkat zřejmě stále častěji. Měnit se bude pravděpodobně pouze jejich intenzita či plošnost,“ vysvětluje Jozef Hrdý, šéf útvaru likvidace pojistných událostí v Generali České pojišťovně.

Trojice kalamit
Byly to právě loňské měsíce červen a červenec, během kterých udeřily živly – nejčastěji v podobě krupobití – v České republice vůbec nejničivěji. Výsledkem bylo deset tisíc pojistných událostí jen z majetkového pojištění. Účet za ně přesáhl 350 milionů korun. Už po měsíci bylo díky speciálnímu režimu pojišťovny vyřešeno téměř 90 % škod a pojistné plnění vyplaceno na účty klientům.
Další dvě velké kalamity se týkaly zemědělců, kde to byly v červnu a červenci znovu krupobití a vichřice, které významným způsobem poničily úrodu řady plodin napříč Českem. Situace byla o to horší, že šlo o sezónu před sklizní. Pojistných události sice bylo pět stovek, jejich výše nicméně přesáhla 550 milionů korun.

Dominantní živly
Když se podíváme na ty živly, které na majetek útočily vůbec nejčastěji, pak jde jednoznačně o vichřice. Projevy silného větru daly vzniknout 17 073 pojistných událostí. Následují škody způsobené krupobitím, a to v 7378 případech. Na třetí příčce figuruje záplava s 3416 případy. Toto pořadí se přitom opakuje, je stejné jako v letech 2021 a 2020.
Co do vyčíslené částky největší škody v loňském roce způsobily požáry, jde o 960 milionů korun. V závěsu jsou následky krupobití s 914 miliony korun a trojici uzavírá vichřice, která způsobila škody v úhrnu za 434 milionů korun.

Úvodní ilustrační foto: archiv HZS Kraje Vysočina

  • Facebook
  • Twitter