Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na Sázavafestu zazpíval i Karel Gott, policisté festival hodnotí jako klidný

/
/
/
1899 ZobrazeníO víkendu se ve Světlé nad Sázavou uskutečnil další ročník multikulturního festivalu Sázavafest 2018. Vedle řady českých a zahraničních hvězd se na pódiu objevila i legenda české pop music Karel Gott. Policisté zasahovali jen v několika případech.

Policisté průběh letošního ročníku hodnotí jako klidný, přestože na festival zavítalo několik desítek tisíc návštěvníků. „V průběhu celého festivalu jsme nemuseli řešit žádný násilný trestný čin. Dokumentujeme pouze dva trestné činy majetkového charakteru.

Návštěvníci festivalu, foto: Zuzana Javůrková

K prvnímu případu vniknutí do několika stanů došlo v pátek 27. července časně ráno kolem čtvrté hodiny. Na základě záběrů kamerového systému policejního monitorovacího vozu, které bylo zařazené do bezpečnostního opatření se zaměřením na stanové městečko, byly zjištěny dvě podezřelé osoby, které se nacházely mezi postavenými stany. Pohybovaly se v okolí stanů a následně do několika stanů vnikly. Na místo byly okamžitě vyslány dostupné policejní hlídky. Policisté na místě zadrželi dva podezřelé muže ve věku 24 let a 29 let. Jednalo se o cizí státní příslušníky, kteří pobývali na území Kraje Vysočina.
Při zadržení těchto osob policisté použili donucovací prostředky – hmaty, chmaty a pouta. Zadržené muži byli převezeni do policejní cely. Případ si převzali kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod. Kriminalistům se podařilo prokázat, že dvojice postupně vnikla do pěti stanů, kde majitelům způsobila škodu ve výši 51 500 korun. Zloděje zajímaly především peníze. Když v odcizeném zavazadle peníze našli, tak je sebrali a zavazadlo s ostatními osobními věcmi vrátili zpět do stanu. Do stanu zloději vnikli i přesto, že uvnitř spali návštěvníci festivalu.

Návštěvníci festivalu, foto: Zuzana Javůrková

Kriminalisté ve zkráceném přípravném řízení oběma mužům ještě tentýž den sdělili podezření ze spáchání přečinů porušování domovní svobody a krádeže vloupáním. Dvojice pachatelů ještě v pátek večer stanula před okresním soudem v Havlíčkově Brodě. Okresní soud oba muže uznal vinnými a odsoudil je k trestu odnětí svobody v trvání devíti měsíců s podmínečným odkladem na dva roky a k vyhoštění z území České republiky na dobu čtyř let,“ popsala událost Dana Čírtková, policejní mluvčí krajských policistů na Vysočině s tím, že policisté zaregistrovali je další drobné přestupky.

Na Sázavafestu 2018 frčely šperky a tašky z charitních dílen
Po druhé se Oblastní charita Havlíčkův Brod stala součástí multižánrového festivalu ve Světlé nad Sázavou Sázavafest. V prostorách takzvané Family Fun Zóny jí organizátoři poskytli stánek, ve kterém si návštěvníci hudební události mohli prohlédnout a zakoupit výrobky z charitních dílen. Výtěžek z prodeje poputuje zpět do zařízení na podporu jejich činnosti s klienty s postižením, seniory a lidmi v těžké životní situaci.

Organizátoři festivalu poskytli Oblastní charitě Havlíčkův Brod vlastní stánek pro prodej výrobků z charitních dílen, foto: archiv OCH HB/Aneta Slavíková

Návštěvníci festivalu mířící ke stánku havlíčkobrodské Charity zvědavě nakukovali, zastavovali se, prohlíželi si vystavené a nakupovali. A to s vědomím, že zakoupením maličkosti udělají radost nejen sobě nebo svým blízkým, ale i lidem, kteří výrobky s láskou tvořili. „Už jsme u vás byli loni, nakoupili jsme pěkné náušnice i šité plyšáky, tak se rádi mrkneme, co tu máte letos,“ rozpovídala se vlastně už stálá zákaznice charitního stánku na Sázavafestu. „Jé, vy máte ještě ty super barevné ponožky, ty jsem si u vás minule koupila,“ poukázala zase jiná zákaznice na poslední páry batikovaných ponožek, jež se během minulého ročníku staly hitem festivalu. Ke stánku tak přicházeli jak ti, kteří ho poznali loni, tak i ti, kteří tentokrát absolvovali premiéru.

Věci k prodeji vyráběli charitní klienti s postižením, senioři i lidé, kteří byli vzhledem ke své zdravotní nebo sociální situaci dlouhodobě nezaměstnaní. Pro letošní ročník festivalu společně s pracovníky vymysleli a připravili například tašky nejrůznějších velikostí i barev, pedigové košíky, batohy, náušnice, náhrdelníky, náramky, podsedáky či originální šité i pedigové postavičky. „Dá se říct, že nejvíce frčely šperky. Lidem se ale líbily i tašky. Několikrát se nám stalo, že přišel zákazník, koupil si právě tašku, hned si do ní naskládal věci a spokojeně odešel,“ prozradila mluvčí Oblastní charity Havlíčkův Brod a pro Sázavafest hlavně jedna z prodejkyň u stánku Aneta Slavíková.
Sázavafest v rámci Oblastní charity Havlíčkův Brod tak podpořil služby a jejich klienty z regionu. Přímo ve Světlé nad Sázavou při havlíčkobrodské Charitě funguje eNCéčko – nízkoprahové centrum pro děti a mládež, které usiluje o to vést dospívající k adekvátnímu řešení jejich potíží. „Sociální služba je pro klienty anonymní a významně se podílí na prevenci rizik spojených s životem mladých lidí,“ zmínila zástupkyně ředitelky organizace Jana Dománková. Své výrobky do prodeje věnovaly Centrum sociálních služeb Petrklíč a Sociálně terapeutická dílna z Ledče nad Sázavou, Astra – denní centrum pro seniory v Humpolci a Středisko charitní pomoci, takzvaný Šatník, také v Humpolci. „Aktivizační činnosti, k nimž patří tvořivé dílny, patří k důležitým aktivitám sociálních služeb. Klienti se při nich aktivizují, trénují své dovednosti a schopnosti a rozvíjejí fantazii. Když se navíc jejich výrobek líbí druhým a podaří se jej prodat, je to pro ně obrovsky obohacující. Cítí totiž, že jsou užiteční,“ dodala s úsměvem Jana Dománková.

Sázavafest nabídl show pro tisíce hudebních fanoušků
Tři dny plné hudby a zábavy nabídl 18. ročník multižánrového festivalu Sázavafest, který se tradičně konal v zámeckém párku ve Světlé nad Sázavou. Hlavní hvězdy festivalu byly Karel Gott, Kryštof, Mandrage, Lenny, Slza, Vojta Dyk, Kazma, Ewa Farná, Monkey Business a mnoho dalších českých a zahraničních interpretů.

  • Facebook
  • Twitter