Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Monitorovací auto nově zkontroluje v Jihlavě i zákazy stání

/
/
/
218 ZobrazeníMěstská policie v Jihlavě rozšíří od května funkce monitorovacího auta. Kromě sledování obsazenosti parkovišť a kontroly parkování se auto nově zaměří také na kontrolu dodržování zákazů stání a zastavení. Nová funkce přinese vyšší míru dodržování zavedených pravidel v dopravě.

Auta stojící v oblastech parkování mimo modré čáry obvykle překážejí ostatním řidičům, chodcům i cyklistům. Ti se jim musejí vyhýbat, přes špatně stojící auta není vidět na ostatní nebo se kvůli nim špatně vyjíždí z vyznačených parkovišť. Od začátku května městská policie dohlédne na tyto nezodpovědné řidiče nedodržující pravidla, a to prostřednictvím nové funkce monitorovacího auta.

„V celém centru města platí zóna zákazu stání. To znamená, že mimo modré čáry je možné na vhodných místech maximálně zastavit, nikoliv stát. Při zastavení by se řidič vůbec neměl vzdálit od svého auta. Zákon zastavení určuje pouze pro nastoupení a vystoupení osob nebo naložení a vyložení nákladu,“ připomněl zavedená pravidla ředitel Městské policie Jihlava Stanislav Maštera.

Opět bude tolerance 20 minut
V systému parkování jsou všechna místa na místních komunikacích určená ke stání vyznačena modrými vodorovnými čarami. V ostatních částech komunikací obvykle platí obecná úprava zákazu stání nebo zastavení – např. před přechody, na křižovatkách, před a za nimi, před vjezdy nebo tam, kde na jednosměrné komunikace nezůstanou min. 3 metry šířky a na obousměrné komunikaci min. 6 metrů šířky.

„Zóny zákazu stání byly vyznačeny pro vyjasnění těchto pravidel. Podobně jako u kontroly parkování, tak i u kontroly zákazů stání bude městská policie pracovat s tolerancí 20 minut. Monitorovací auto kolem každého špatně stojícího auta projede vždy dvakrát a zdokumentuje jej po minimálně 20 minutách. Přestupek proti zákazu stání pak vznikne pouze na základě těchto dvou průjezdů. V centru města a také v pěší zóně se potýkáme s řadou řidičů, kteří pravidla nedodržují a překážejí ostatním,“ uvedl k novince primátor města Petr Ryška.

Zákazy zastavení vyplývající z pravidel přitom monitorovací auto dokáže zkontrolovat již na jeden průjezd. Dokumentaci obou typů přestupků systém monitorovacího auta předá informačnímu systému magistrátu, kde úředník dokumentaci zkontroluje a systém pak vytvoří a odešle výzvu provozovateli vozidla. Systémy jsou téměř plně automatické a jejich výkon odpovídá ruční práci několika desítek strážníků a úředníků.

Měsíčně 1 200 porušení pravidel
Monitorovací auto pracuje v Jihlavě od loňského října, od letošního ledna kontroluje dodržování pravidel na parkovištích v systému parkování. Měsíčně monitorovací auto najezdí kolem 2 500 km, zjistí obsazenost a zkontroluje asi 185 tis. parkovacích míst a dosud měsíčně vytvořilo kolem 1 200 dokumentací porušení pravidel parkování.

  • Facebook
  • Twitter