Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

MÁME VYBRÁNO: Soutěž veřejných sbírek právě odstartovala, na Vysočině můžete podpořit desítku projektů

/
/
/
719 Zobrazení327 veřejných sbírek zaplnilo Česko. Právě na tolika místech v loňském roce sháněli peníze na obnovu kulturního dědictví. Teď je to na vás: v soutěži MÁME VYBRÁNO můžete jedné z veřejných sbírek poděkovat. Na Vysočině je na podporu připravena desítka projektů.


V matematice je číslo 327 nešťastné – v oblasti památkové péče zase vyjadřuje silnou občanskou společnost, měnící se Česko. Přesně 327 veřejných sbírek usiluje o proměnu kostelů, hradů, zámků, sokoloven nebo drobných památek. „V porovnání s uplynulými lety ubylo projektů na rozhledny, naopak se zvětšuje podíl budov z 20. století,“ popisuje koordinátorka soutěže MÁME VYBRÁNO Zuzana Richterová.

Památky v Kraji Vysočina

Havlíčkův Brod: Oprava kostela sv. Kateřiny
Chotěboř: Oprava varhan v kostele sv. Jakuba
Jaroměřice nad Rokytnou: Záchrana kostela sv. Markéty
Pelhřimov: Záchrana kaple sv. Anny
Podlipnicko: Opravy a rekonstrukce kostelů
Rovná: Oprava kostela sv. Martina
Švařec: Celková oprava kaple Nejsvětější Trojice 
Vojslavice: Nový zvon a oprava varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie
Zahrádka na Želivce: Oprava sochy Bolestné Panny Marie, kašny a kříže
Zahrádka na Želivce: Opravy, restaurování a vybavení kostela sv. Víta

Ještě něco v sobě číslo 327 skrývá: dohromady to jsou miliony hodin dobrovolnické práce. Za každou obnovou stojí konkrétní lidé, kteří dovedou snít a dokáží pro své nápady strhnout ostatní. „Inspirují se navzájem, o čemž svědčí i vzrůstající počet veřejných sbírek. Zájem o památky narůstá, každého z nás se historie dotýká. Češi jsou národ filantropů, rádi přispíváme na dobrou věc,“ popisuje Aleš Kozák, ředitel pořádajícího Institutu pro památky a kulturu.
Širšímu povědomí o sbírkách pomáhá i soutěž, kterou Institut vyhlašuje už 12. rokem. Nový ročník začal právě dnes: na 18. duben už tradičně připadá Mezinárodní den památek. První kolo soutěže potrvá do konce května, do druhého pak postupují krajští vítězové. Finálové klání se odehraje během letních prázdnin. Pořádající Institut pro památky a kulturu rozděluje mezi vítěze částku přesahující 100 tisíc korun.

Úvodní ilustrační foto: Kostel v Zahrádce, archiv Vysočina-news.cz

  • Facebook
  • Twitter