Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti, nad Lipnicí začne básnit Poesiomat

/
/
/
192 ZobrazeníNedaleko hrobu Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou bude od pátku 19. dubna básnit Poesiomat. Slavnostním zprovozněním dojde k vyvrcholení projektu spolku Piána na ulici, Národního památkového ústavu a Nadace PPF, díky kterému vyrostlo šest Poesiomatů u zámků a hradů napříč Českou republikou.

„Zpívají, vypráví a recitují z díla významných osobností spojených s místem, kde stojí. Poesiomaty umisťuje do veřejného prostoru spolek Piána na ulici zakladatele Ondřeje Kobzy. Z ulic českých a moravských měst se poetická mluvítka rozšířila nově i do krajiny. Ten v Lipnici nad Sázavou připomíná periskop ponorky, má kliku a po zatočení se rozmluví a rozezpívá. O Haškovi, Wolkerovi nebo hradních pověstech,“ přibližuje Martin Šeda, Poesiomat & Piána na ulici.

Poesiomat v Lipnici nad Sázavou, foto: Karel Cudlín

Od podzimu roku 2023 do jara 2024 se Poesiomaty postupně rozmluvily u zámků Frýdlant v Jizerských horách, Jezeří v Krušných horách, Kratochvíle a Červená Lhota v jižních a hradu Kunětická hora ve východních Čechách.

„O slavnostní rozehrání lipnického Poesiomatu se postarají členka správní rady Nadace PPF Jana Tomas Sedláčková, generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, autor projektu Ondřej Kobza, kasteláni vybraných hradů a zámků a další hosté,“ dodal Martin Šeda.

Slavnostní zprovoznění Lipnického Poesiomatu se uskuteční v pátek v 11.00 na vyhlídce nad hřbitovem v Lipnici nad Sázavou, kde leží hrob Jaroslava Haška.

  • Facebook
  • Twitter