Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Letní škola se v úterý ohlédne za třicetiletím rozdělení Československa

/
/
/
392 ZobrazeníV úterý 16. srpna nabídne veřejný program Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského 2022 přednášku o ruské propagandě a debatu o rozdělení československé federace v roce 1992 a následujících třech desetiletích.

Od 15.30 vystoupí v klubu Oko na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě analytik Asociace mezinárodních otázek Pavel Havlíček s přednáškou Rusko, jeho chování, média, dezinformační narativy. Bude se zabývat především působením ruské propagandy, dezinformací a proruskou scénou v České republice a střední Evropě.

Od 19.00 debatu nazvanou Třicet let od rozdělení Československa. Nad příčinami rozdělení, ale také nad vývojem dvou samostatných států se zamyslí právník a politik Petr Pithart, slovenský sociolog a politik Martin Bútora a filozof a politik Daniel Kroupa.

Petr Pithart byl v době před rozdělením československé federace českým premiérem, jehož žezlo převzal po sněmovních volbách v roce 1992 Václav Klaus, který se společně s Vladimírem Mečiarem „dohodli, že se nedohodnou“ a nasměrovali společný stát k rozdělení. Petr Pithart z vrcholné politiky na čas odešel, aby se na konci roku 1996 vrátil jako senátor za Chrudimsko a Havlíčkobrodsko, stal se předsedou Senátu a dlouhých šestnáct let pak působil ve volebním obvodu 44 jako senátor.

Martin Bútora působil začátkem 90. let na Karlově univerzitě v Praze, a poté na Katedře politologie Trnavské univerzity v Trnavě (1993–1998). V letech 1994-1996 byl předsedou slovenského centra PEN klubu. V letech 1995–1996 byl koordinátorem projektu orální historie lidí, kteří přežili holokaust v Nadaci Milana Šimečky. V roce 1997 se stal spoluzakladatelem a prezidentem slovenského Institutu pro veřejné otázky, kde se s týmem spolupracovníků věnoval kritické reflexi stavu demokracie na Slovensku, patřil mezi hlavní kritiky vlády Vladimíra Mečiara. V letech 1999-2003 působil jako velvyslanec Slovenské republiky v USA. Jeho hlavní úlohou bylo získat podporu USA pro vstup Slovenska do NATO a rozvíjet vzájemné vztahy v politické, ekonomické a kulturní oblasti. Senát amerického Kongresu ratifikoval vstup Slovenska do NATO poměrem 96 k 0.

Daniel Kroupa je signatářem Charty 77, na počátku 90. Let byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za ODA, po vzniku ČR se stal poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ODA, které v letech 1998–2001 předsedal, na přelomu století senátor Senátu PČR.

Debatu tří pamětníků rozdělení ČSFR ve druhé polovině roku 1992 moderuje Jana Peroutková z České televize.

Obě akce mohou zájemci sledovat také v přímých přenosech.

  • Facebook
  • Twitter