Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Legiovlak zastavil také ve Světlé nad Sázavou

/
/
/
1893 ZobrazeníUž pátým rokem brázdí koleje českých a slovenských měst takzvaný Legiovlak. První myšlenka vytvořit pojízdné muzeum, které se zaměří na osudy československých legionářů, vznikla v roce 2008. Československá obec legionářská, která celý projekt zajišťuje, ze začátku nakoupila sedm vagonů, ke kterým se postupem času přidalo sedm dalších.

Od 5. do 10. listopadu se jedna kolej na nádraží ve Světlé nad Sázavou promění v historické muzeum. Přijel totiž legionářský vlak a Světlá je už třicátou druhou zastávkou při jeho putování. Veřejnosti a všem nadšencům bude Legiovlak ve Světlé nad Sázavou přístupný zdarma. Ve všední dny od 8.00 do 16.00 a o víkendu od 9.00 do 16.00. Zájemci se tedy mohou podívat na legiovlak a dozvědět se něco o historii vlaků a o životě legionářů. Čeká na ně poutavé vyprávění průvodců v dobových uniformách a je tu také možnost objednat komentovanou prohlídku pro skupiny.

V jednom z vagonu vítá návštěvníky velitel vlaku Zdeněk Votava a hned vysvětluje, jak to tu chodí. „Střídáme se tu na dvě směny po čtrnácti dnech, a jak vidíte, pořád je tu co dělat. Ve Světlé jsme poprvé a zároveň také naposledy, Legiovlak totiž nikdy nejezdí na jedno místo dvakrát,“ dodává Zdeněk Votava a láká tak návštěvníky na neopakovatelný zážitek. „Ty první dny jsou takové klidnější, ale zítra už máme domluvených devět školních skupin. Snad nás nezradí počasí,“ dodává jeden z jeho uniformovaných kolegů průvodců.

Celé pojízdné muzeum se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Jak takové cestování vypadalo, si určitě představíte už při prohlédnutí první části vagonu. Nahlédnout můžete do vozů polní pošty, těplušky, zdravotního vozu, který býval velmi často vytěžovaný. Prohlídka poté pokračuje do filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního a krejčovského vozu. Připojený je také kovářský vůz, který byl zrekonstruovaný na Slovenku. Poslední část se skládá z ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech částech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, ale také originální exponáty a několik fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. Legiovlak ukončí svou cestu v roce 2020.

  • Facebook
  • Twitter