Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Kyberkriminalita na Vysočině podle policistů nad republikovým průměrem a stále roste

/
/
/
775 ZobrazeníKybernetická kriminalita tvoří v současnosti více než třináct procent z celkové kriminality na Vysočině v porovnání s 9,5 procenty v rámci celé České republiky. Podle informací policistů počet podvodů i podíl na celkové kriminalitě stále narůstá. Na Vysočině řeší i několik nových případů denně.

„V poslední době se objevuje zcela nový fenomén. Jde o podvody, které postihují lidi, kteří prodávají různé zboží na bazarových portálech, nejčastěji Vinted nebo Bazoš a jiných. Principem jednání ze strany pachatele je za pomoci pestré komunikace ukolébat oběť – prodávajícího, a ten v dobré víře předá kupujícímu (pachateli) údaje potřebné k provedení platby platební kartou včetně přeposlání autorizačního kódu, nebo mu sdělí přístupové údaje ke svému elektronickému bankovnictví, opět včetně autorizačního kódu přístupu a potvrzujících kódů plateb,“ popisuje Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.
„Prodávající na Vinted, Bazoš,…. vystaví zboží. Pokud uvede telefonní číslo, ozve se mu kupující přímo na telefonu, pokud ne, snaží se pachatel komunikovat na platformě bazarového portálu a vylákat telefonní číslo nebo e-mail. Kolikrát to schválně neběží rychle. Oběť je třeba uklidnit, uchlácholit. Poté projeví zájem o zboží a uvede, že pošle odkaz (proto telefonní číslo, e-mail) na platební bránu, kam on (kupující/pachatel) složí peníze a ty přijdou rovnou na účet prodávajícího, nebo variantně na přepravní společnost, která kromě platby zajistí i přepravu zboží. Například Vinted ve svých pravidlech důrazně upozorňuje, aby prodávající komunikoval s kupujícím výhradně přímo na Vinted. Jakmile totiž prodávající přistoupí na komunikaci mimo Vinted (WhatsApp, Messenger, E-mail,…), stává se pomalu obětí,“ popisuje scénář podvodníků Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky a kybernetické kriminality krajské policie na Vysočině.
V příštím kroku zasílá kupující odkaz komunikátoru (WhatsApp, Messenger, E-mail,…), na který prodávající klikne pro zadání údajů potřebných pro provedení platby ze strany kupujícího/pachatele. Po otevření odkazu se objeví platební brána nebo stránky přepravní společnosti. „Upozorňujeme, že stránky vypadají často velmi podobně, jako skutečné stránky této společnosti, přičemž je prodávající/oběť vyzvána k vyplnění tam uvedených údajů. Těmito údaji jsou údaje potřebné k provedení platby platební kartou nebo údaje k elektronickému bankovnictví, které prodávající v dobré víře vyplní. Není ale na oficiální platformě Vinted, není to osvědčená platební brána, ty se neotvírají ze zaslaného odkazu, ale přímo z prostředí e-shopu. Proto ono vyvedení mimo oficiální platformu bazarového portálu. A protože odkaz zaslal kupující – pachatel, má po odeslání odkazu potřebné údaje pro přístup k vašemu účtu a dveře k vašim financím otevřeny. Kupující – pachatel má klíče k vašemu trezoru a vy u něj nestojíte! Pak záleží na tom, kolik peněz je na účtu, včetně spořícího, a jak rychlý a šikovný je pachatel. Musí z vás ale ještě vymámit potvrzující kód platby/převodu, a proto komunikuje a komunikuje. Pak najednou komunikace utichne, někdy přijde další odkaz: Platební brána má poruchu, zkuste to za hodinu, dvě, tři. A pak přijde ten nepříjemný objev. Použiji slang: účet je vybílen,“ nastoluje tvrdou realitu, kterou tyto podvody končí, Martin Vaněček.
Někdy peníze podle informací policistů skutečně přijdou, jsou to peníze od jiného poškozeného. Ale pak stejně zmizí i s penězi prodávajícího.

Policisté radí, jak omezovat riziko

  1. Dbát pravidel příslušného bazarového portálu a komunikovat s prodávajícím pouze na jeho platformě.
  2. Pokud to bazarový portál neumožňuje, předat prodávajícímu jediný údaj, který k zaplacení potřebuje = číslo vašeho účtu a banku.
  3. Pro obchody na internetu si zřídit zvláštní účet (další účet i u jiné banky, kreditní účet, pozor na výši kontokorentu) a tam mít pouze potřebnou částku k provedení platby.
  4. Při platbách na platebních bránách si ve stavovém řádku vlevo nahoře kontrolovat, na kterých stránkách ve skutečnosti jsem. A stačí malá odlišnost, změna čísla, písmena (např. 3 za 8), předání nepatrného znaku a zcela určitě nejste tam, kde jste chtěli být). Prostě Abank.cz není A-bank.cz.
  5. Při jakýchkoliv pochybnostech obchod okamžitě přerušte a vše ukončete. Až do doby odeslání údajů se nic neděje a pachatel má smůlu. Po odeslání údajů okamžitě informujte banku, ať platbu zastaví. A nenechte se odbýt. Úřední šiml funguje. Rovněž vše oznamte na policii. Připravte se na to, že vám pachatel – pachatelé budou třeba nadávat, hrozit vymáháním způsobené škody, vymáhat pokutu. A komunikovat s vámi nemusí jeden člověk. Zavolá vám osoba, která se vydává třeba za právníka, policistu.
  • Facebook
  • Twitter