Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Koordinátorka dobrovolníků žďárské charity: Dobrovolnictví vám vykouzlí úsměv na tváři

/
/
/
553 ZobrazeníYvona Pošvicová z dobrovolnického centra Kambala, které provozuje Oblastní charity ve Žďáře nad Sázavou vypráví o dobrovolnictví, práci lidí, kteří se rozhodnou, že svůj volný čas věnují potřebným.

Yvono, co pro člověka může znamenat být dobrovolníkem? Proč se lidé do dobrovolnictví pouští?
Dobrovolník je člověk, který se ze své vůle rozhodne věnovat čas, znalosti a zkušenosti potřebným lidem nebo činnostem bez nároku na odměnu. Při dobrovolnictví se lidé setkávají s pocity štěstí, radosti, dojetí, krásy, užitečnosti a smysluplnosti. Objevují sami sebe, poznávají své hranice, testují svou nápaditost a tvořivost. Dobrovolnictví přináší i pocit sounáležitosti s druhými lidmi. Když jsem se naposledy zeptala dobrovolnice, proč tráví tolik času v domově pro seniory, odpověděla, že má ráda lidi a má pocit radosti, když jim v domově nechá zapomenout na jejich nemoc či bolest a alespoň na okamžik jim vykouzlí úsměv na tváři.

Je dobrovolnictví žádané? Kolik máte aktuálně dobrovolníků?
Dobrovolnictví je stále více „trendy“, stále více se o něm mluví a je také více vidět než v minulosti. Myslím, že je to dáno odlišným způsobem života mladých lidí, nicméně máme i dobrovolníky mezi starší generací. Zdá se, že doba, kdy Češi razili heslo „zadarmo ani kuře nehrabe“, už je dávno pryč. Dnes už není práce zdarma tak nepochopitelná, lidé ji berou jako jiný způsob trávení volného času. Někdo chodí do fitka, někdo chodí plavat a někdo chodí doučovat děti nebo číst seniorům.
V našem dobrovolnickém centru působilo v roce 2018 534 dobrovolníků (pod dohodou a jednorázových), a ti odpracovali 3 967 hodin. Do sbírkových akcí se zapojilo 2 080 dobrovolníků a odpracovali 8 239,5 hodin. Všichni odvedli pořádný kus práce a patří jim velké poděkování.

Kdo může dobrovolnickou činnost vykonávat?
Dobrovolnickou činnost mohou vykonávat studenti, absolventi, pracující, lidé s postižením, ženy na mateřské či rodičovské dovolené, lidé v předdůchodovém i důchodovém věku, kolektivy firem a sdružení, zkrátka kdokoliv, kdo má chuť a možnost věnovat část volného času. Nezáleží na tom, jaké máte vzdělání, v jakém oboru jste doposud pracovali, či jakou jste absolvovali praxi. Nejdůležitější je opravdu chtít pomoci.

Yvona Pošvicová z dobrovolnického centra Kambala

Co všechno mohou u vás dobrovolníci vykonávat?
Dobrovolnické centrum je ve své činnosti zaměřeno na pomoc uživatelům sociálních a zdravotních služeb Oblastní charity Žďár nad Sázavou, podílí se na aktivizačních programech, které přispívají ke kvalitě života seniorů, rodin s dětmi, lidí se zdravotním postižením, lidí s duševním onemocněním nebo ohrožených dětí a mládeže. Jsme akreditované dobrovolnické centrum, což znamená, že můžeme vysílat dobrovolníky do jiných zařízení. V současné době působí naši dobrovolníci v dalších 11 zařízeních na Žďársku.

Máte v současné době dostatek dobrovolníků nebo vám pro nějakou činnost chybí?
Dobrovolníků není nikdy dost. Stále hledáme dobrovolníky do domovů pro seniory, kde s klienty mohou trávit volný čas rozhovorem, hrou či procházkou. Chybí i dobrovolníci na práci s dětmi a mládeží od doučování přes pomoc na příměstských táborech, tvoření s dětmi a akcích pro děti. Vítáme všechny dobrovolníky, kteří nám nabídnou pomoc při zajištění akcí, případně nabídnou své schopnosti od počítačových dovedností až po řemeslné práce.

Jste současně i koordinátorkou kampaně „Láska v květnu nekončí“. V čem tento projekt spočívá?
Smyslem celého projektu je najít další možnosti k zachování a zkvalitnění služeb Oblastní charity a právě v tomto jarním čase přicházíme s celoroční kampaní Láska v květnu nekončí, která se soustředí na pomoc a podporu ze stran široké veřejnosti. Ta spočívá v podpoře potřebných jak finančním darem, skutkem či slovem. Pomoc prostřednictvím peněžního daru může být realizována pravidelným či jednorázovým příspěvkem na číslo účtu 110889787/0300 nebo platbou v hotovosti v kanceláři na Horní 22 ve Žďáře nad Sázavou. Uskutečnit dobrý skutek pro Charitu mohou lidé a organizace, kteří věnují svůj čas a pomoc potřebným jak v zařízeních žďárské Charity, tak i v dalších spolupracujících sociálních službách v našem okrese. Velmi důležitá je i pomoc slovem, tedy předání informací nejen o Charitě a poskytovaných službách, ale i o možnostech pomoci a podpory. Všichni bychom si měli uvědomit, že nikdo z nás nevíme, kdy budeme nějakou pomoc potřebovat. Pokud se někdo dostane do nepříznivé životní situace, nesmí zůstat bez pomoci.

  • Facebook
  • Twitter