Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Konference Rada mladších v Jihlavě ukázala vyspělé názory studentů i otevřený přístup k aktuálním tématům

/
/
/
300 ZobrazeníVe středu 8. listopadu se v Konferenčním sále Krajského úřadu Vysočina v Jihlavě sešli středoškolští studenti, jejich pedagogové a odborníci z praxe, aby zde v rámci meziškolní konference Rada mladších diskutovali o současných palčivých tématech se zaměřením na duševní zdraví.

Příležitost vystoupit před publikem se svými názory využily čtyři desítky studentů ze středních škol z Jihlavy, Moravských Budějovic, Chotěboře, Polné, Třebíče, Pelhřimova nebo Havlíčkova Brodu. V časovém limitu deseti minut prezentovali své názory na témata jinakosti a LGBT, kyberprostoru a dezinformací, umělé inteligence nebo vlastních zkušeností s duševní poruchou.

„Letos poprvé jsme se s našim projektem poprvé vydali do regionů a zastávka v Jihlavě nás utvrdila v tom, že studenti dokáží velmi obratně a dospěle své myšlenky a postoje formulovat, otevřeně umí hovořit o svých osobních zkušenostech i to, že naslouchají a aktivně diskutují s ostatními. Jsme rádi, že tuto příležitost vyjádřit své postoje vítají a je to pro ně nesmírně důležité,“ zhodnotila průběh akce Jiřina Faloutová, ředitelka neziskové organizace Dělej co tě baví, která konferenci pořádá.

Přínos konference spočívá nejen v možnosti dát prostor samotným vystupujícím studentům, ale také publiku, které zaplnilo celý Konferenční sál. Tvořili jej jejich spolužáci, pedagogové, školní psychologové a preventisti, ale i další pracovníci s mládeží. Mezi odborníky, kteří se představili se svými příspěvky, byl například Martin Kožíšek ze Safer Internet Centra s řadou cenných informací o bezpečnosti na internetu. Organizaci Fokus Vysočina z.ú. představila Milena Nečasová a Alexandra Ostrá, aktivity Euro Direct Jihlava Tomáš Čihák a Michaela Neumannová a k tématu jinakosti vystoupila Eva Lustigová z Nadačního fondu Arnošta Lustiga.

Studenty přišel pozdravit také Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina, který ocenil snahu mladých lidí o jejich problémech mluvit. „Zajímám se o názory mladé generace, jsou často velice inspirující, motivující a nabízí zajímavé cesty i řešení situací, které je žádoucí posuzovat i z jiných úhlů pohledu. Těší mě zájem a chuť mladých lidí diskutovat, prosazovat své názory a hledat cesty, jak se ve společnosti prosadit,“ řekl Vítězslav Schrek.

„Jsme rádi, že prostřednictvím Rady mladších poskytujeme nový pohled na to, jak mladí lidé vnímají současný svět i sebe sama,“ doplnila Jiřina Faloutová a dodala, že jednotlivé prezentace mohou následně pedagogové využít v hodinách jako podklad k podnětné diskusi na dané téma. Záznam celé konference je k dispozici na youtube.

Meziškolní konference bude pokračovat již 14. listopadu v Pardubicích a v průběhu tohoto měsíce i v dalších 5 městech. Nejzajímavější příspěvky, které se v jednotlivých městech představí, budou prezentovány ve velkém finále 4. prosince v Praze.

Konferenci organizuje nezisková společnost Dělej co tě baví, která zábavnou formou motivuje děti a mládež k pohybu, kreativitě a rozvíjení sebe sama. Rovnováhu mezi digitálním světem a fyzickou aktivitou staví na několika hodnotách: sociální rovnost, zdravý, slušný přístup k životu a ohleduplnost k přírodě. Projekt je spolufinancován Evropskou unií a dalšími partnery jsou Evropská komise, Nadační fond Flaminia, Unicorn University a další. Záštitu převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jednotlivé kraje. Mezi odbornými garanty jsou například společnosti EDUin, Nevypusť duši, Safer Internet Centrum a další.

Více informací o konferenci včetně časového harmonogramu a seznamu míst najdete na webu www.radamladsich.cz.

  • Facebook
  • Twitter