Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Kniha o světovém ženském veslování od absolventky letní žurnalistické školy

/
/
/
1686 ZobrazeníDaniela Nacházelová je dvojnásobnou absolventkou Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského. V současnosti přichází na knižní trh její knižní debut, v níž jako bývalá veslařka vynáší na hladinu ženské hlasy světového veslování. Při tvorbě knihy jí pomáhal tým letní školy.

V knize Women’s Voices in Rowing (Ženské hlasy ve veslování – český překlad) dala Daniela Nacházelová prostor čtrnácti ženám z osmi zemí světa, které vyprávějí vlastní příběh z jediného sportu, kde na vodě závodíte čelem vzad. Podnětem pro vznik knihy rozhovorů byly Letní olympijské hry 2020 v Tokiu, které jako první v historii budou genderově vyrovnané, tedy se stejným počtem startujících mužů i žen, a to ve všech sportech.

„Když jsem si procházela literaturu o veslování, tak to všechno byly životopisy mužů, trenérů a funkcionářů. Proto jsem dala prostor ženám. Hledala jsem příběhy. Nestačil mi fantastický seznam vítězství a medailí ze světových závodů. Muselo tam být drama, souboj, napětí. Můj tým snů vypráví, jak se dostaly k veslování, ale taky jakou zažívaly diskriminaci a jak s ní bojují,“ popisuje spisovatelka.

Daniela Nacházelová v Labe Areně s novou knihou, foto: Ondřej Kroutil

Projektem finančně podpoří diverzitu a vzdělání žen-trenérek. „Inspirovala jsem se Solutions Journalism (novinařina zaměřená na řešení – český překlad) a z každého prodeje knihy, elektronické i tištěné, věnujeme 1 euro nebo 1 dolar nově vznikající instituci Mezinárodní veslařské federace,“ vysvětluje Daniela Nacházelová, mistryně světa ve veslování do 23 let, držitelka několika cenných kovů ze světových pohárů a stipendia na Washingtonské státní univerzitě.

Mezi respondentkami nechybí dvojnásobná zlatá medailistka a právnička Caryn Davies, která ve své veslařské pauze vystudovala titul MBA na univerzitě v Oxfordu, a následně byla u toho, když ženy poprvé v roce 2015 za velkolepého přenosu BBC nastoupily za tým Oxford-Cambridge při slavném Boat Race. Dalšími hlasy jsou Tricia Smith, předsedkyně Kanadského olympijského výboru, CEO irského veslování Michelle Carpenter nebo Češka Martina Součková, veslařská trenérka mládeže a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu, která loni obdržela hlavní cenu Fair play za to, že při silné bouři v Praze v červnu 2018 zachránila život dvěma mladým lidem.

„Ráda bych, aby se veslování stalo první volbou pro malé sportovkyně. Knížka by měla ukázat silné vzory, které v našem sportu máme,“ dodává Daniela Nacházelová, jejíž kniha v elektronické verzi je v prodeji na Amazonu od 30. listopadu, tištěná verze vychází v pátek 4. prosince.

Více informací a objednávky na www.voicesinrowing.com.

  • Facebook
  • Twitter