Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlavský ježek ukrytý v papíru

/
/
/
498 ZobrazeníV Domě Gustava Mahlera v Jihlavě bude od středy 14. prosince k vidění výstava věnovaná filigránům, historii jihlavské papírny a papírnickým rodům. Od 17.00 se uskuteční vernisáž výstavy, která je věnovaná filigránům, historii jihlavské papírny a papírnickým rodům Freyových a Hellerových.

Výstavu připravila restaurátorka Moravského zemského archivu v Brně – Státního okresního archivu Jihlava Marie Benešová ve spolupráci s kolegy.

Výstava o jihlavském papíru vychází z vědeckého záměru s názvem Atlas filigránů z papírů vzniklých na Jihlavsku v 16. století Státního okresního archivu Jihlava. Výstava shrnuje historii takzvaného bílého řemesla v Jihlavě i jejím okolí. Některá kritéria papírenské výroby jsou pojata ve větší šíři, aby návštěvník pochopil, jak spolu vše souvisí, a nalezl odpovědi na otázky: Proč filigrán vznikl až po dvanácti stoletích výroby papíru? Proč v Evropě? Jak se ustaloval formát papíru, a tedy i formát knihy? A kde se v knize může filigrán nacházet?

Zapomenuto nebude ani na slavný rod Freyů, který se zasloužil o výrobu papíru v Jihlavě ve Starých Horách a papír s ukrytým ježkem proslavil daleko za hranicemi českých zemí.

Jádrem celé výstavy je ukázka překreslených filigránů z jihlavských papírů, které se dochovaly ve zdejším archivu, a nejen v něm. Ježci jsou zobrazování samotní, s šestilistým květem nebo ve čtvrceném erbu spolu s českým lvem.

Na výstavě je možné zhlédnout i ukázky historických a novodobých papírů s filigrány včetně ukázky uměleckého filigránu z papírny ve Fabrianu v Itálii.

  • Facebook
  • Twitter