Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlava výrazně poskočila v žebříčku kvality života

/
/
/
283 ZobrazeníMěsto Jihlava v rámci tzv. indexu kvality života meziročně stouplo na žebříčku nejlepších ze čtyřicátého na 25. místo, vyplývá to z nejaktuálnějších dat společnosti Obce v datech, s. r. o. Desátý se umístil Pelhřimov a sedmnáctý Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou obsadil 56. a Třebíč 92. místo v republice.

„Zveřejněné výsledky mě potěšily. Je to pro Jihlavu úspěch, protože toto srovnání považujeme za relevantní s velkou vypovídací hodnotou. Kvalita života je měřena pomocí indexů, které mají vliv na spokojený a šťastný život člověka,“ chválí statistiku Jihlavy primátor Petr Ryška.
Kvalita života je podle jeho slov porovnávána v 205 obcích s rozšířenou působností a v Praze. Stanovení indexů je založeno na přístupech OECD a OSN k porovnávání kvality života a přesných statistických nástrojích. Data pro porovnání jsou získávány automatizovaným robotickým vytěžováním dat veřejných institucí a různých dalších subjektů jako např. Český statistický úřad, CERMAT, Ministerstvo školství, Úřad práce, Cenová mapa a další.

Na základě mnoha studií i realizovaných průzkumů a fokusních skupin rozdělila zpracovatelská společnost Obce v datech, s.r.o. indexy do tří základních oblastí: zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání a vztahy a služby. Pro šťastný a spokojený život je nezbytné, aby tyto oblasti byly navzájem v určité rovnováze, protože pokud byť jen v jediné trpíme nějakým nedostatkem, výrazně to poznamená naši celkovou spokojenost v životě.

„Přestože obec, ve které žijeme, nám sama od sebe nemůže zajistit šťastný, bezstarostný a bohatý život, může se pokusit utvářet podmínky, které nám k naplnění všech těchto nezbytných potřeb pomohou. Při konstrukci celkového skóre kvality života v obci jsme si tuto skutečnost uvědomovali, a proto jsme pečlivě vybírali ukazatele, které objektivně zachycují stav v obci a mají dobrou vypovídající hodnotu,“ popisuje přístup ke sběru dat a údajů Jan Havránek, jednatel Obce v datech.

Společnost zveřejňuje žebříček pravidelně od roku 2018. Už po šesté uspělo a na první příčce se i letos umístilo středočeské město Říčany.
Kompletní výsledky i metodiku výzkumu na webu.

  • Facebook
  • Twitter