Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jeden svět Pelhřimov 2023 ukazuje cenu bezpečí

/
/
/
293 ZobrazeníJeden svět, největší mezinárodní dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě, se v Pelhřimově uskuteční už po osmé. Zdá se, jako by současným světem otřásala jedna krize za druhou. Válka na Ukrajině, energetická krize i změny klimatu. To vše jsou témata, která Jeden svět nemůže přehlížet, proto je reflektuje v letošním festivalovém hesle Cena bezpečí.

Od 24. do 26. března budou v salonku hotelu Slávie na Masarykově náměstí v Pelhřimově k vidění mimořádně aktuální a poutavé dokumenty. Po projekcích následují debaty s odborníky a zajímavými osobnostmi. Záštitu nad festivalem převzali zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a místostarosta Pelhřimova Karel Kratochvíl.

Nedílnou součástí festivalu jsou i dopolední projekce pro školy, které  probíhají v posluchárně Střední průmyslové školy Pelhřimov do pátku 24. března. V minulých ročnících filmy zhlédlo 1000 až 1500 žáků základní a studentů středních škol z Pelhřimova a okolí.

Vstupenky lze kromě online předprodeje přes portál kulturape.cz zakoupit také na místě. Ceny vstupného: základní 80 Kč, snížené 60 Kč, celofestivalové 320 Kč.

Festival v Pelhřimově pořádá Spolek Javořice ve spolupráci s hotelem Slávie a Agrostrojem Pelhřimov, Agenturou Dobrý den, městem Pelhřimov a za přispění regionálních sponzorů.

Program připravené filmové osmičky najdou zájemci na https://www.jedensvet.cz/program

Program

Pátek 24. března

17.30 Překonat temnotu (Ukrajina)
Film dokumentuje ruskou invazi na Ukrajinu, která trpí agresí nesmyslné války. Na příbězích běžných lidí ilustruje nejen každodenní válečné problémy velké části obyvatelstva, ale i hloubku jejich odhodlání. Debata po filmu s Josefem Pazderkou, šéfredaktorem Českého rozhlasu Plus.

20.00 Nepříjemně blízko (Maďarsko, Rumunsko)
Andrea, matka dvou dětí a samoživitelka, je v bezvýchodné situaci. Její exmanžel Pika, odsouzený za zneužívání Andreiny dcery, se právě vrátil z vězení, usadil se v sousedství a dělá si nároky na jejich společného syna. Pikovi navíc straní skoro celá vesnice. Debata s Ivou Babincovou, individuální, párovou a rodinnou psychoterapeutkou a pedagožkou.

Sobota 25. března

16.00 Šťastně až na věky (ČR)
Kolik lidí je potřeba k lásce a jaké formy může mít vztah? Časosběrný snímek Jany Počtové je mozaikou šesti příběhů, jejichž protagonisté*ky se rozhodli*y nastavit si vlastní hranice partnerského soužití.

18.30 Farmář a hipster (Rakousko)
Setkání odlišných světů, městského a venkovského, v kulisách dechberoucí přírody rakouských Alp je výjimečným příkladem dialogu mezi těmi, kteří o sobě nevědí téměř nic, přestože žijí nedaleko od sebe. Debata s Josefem Sklenářem z Biofarmy Sasov u Jihlavy.

21.00 Peníze zdarma (Keňa, USA)
Nezisková organizace GiveDirectly zahájila experiment zaměřený na boj s chudobou. Vybraným vesničanům v Keni posílá nepodmíněný příjem a sleduje, jak se v průběhu projektu mění jejich životy.

Neděle 26. března

14.00 Dokud se zpívá (Kanada)
Zahrá a Sadiqa mají šanci stát se prvními ženskými afghánskými superstar. Dosud totiž vždy zvítězili muži. Film sleduje show na pozadí vyostřující se situace v zemi, která po odchodu amerických jednotek v roce 2021 znovu upadla do rukou hnutí Tálibán. Debata s Matoušem Horčičkou z organizace AMO.

16.30 Ženy za volantem: Příběhy z cesty po Pamíru
Dvě kamarádky z Británie vyrazily na roadtrip po proslulé Pamírské dálnici, která se vine skrz Kyrgyzstán, Uzbekistán a Tádžikistán, aby zjistily, jak se v těchto zemích žije ženám. Debata s Janou Liškou, archeoložkou a nadšenou cyklistkou po celém světě.

19.00 Postpráce (Itálie, Norsko, Švédsko)
Situaci na trhu práce čekají v blízké budoucnosti velké změny. Kvůli rapidnímu rozmachu automatizace mohou zaniknout stovky milionů pracovních míst. Jak by to ovlivnilo naši společnost?

  • Facebook
  • Twitter