Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jaroslav Valečka v havlíčkobrodské galerii

/
/
/
536 ZobrazeníGalerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě hostí v současnosti výstavu nazvanou Jaroslav Valečka – Krajina ztracené paměti, milovníci výtvarného umění si ji mohou prohlédnout až do 26. června.

Hlavním inspiračním zdrojem jeho výtvarné tvorby jsou severní Čechy. Krása krajiny Lužických a Jizerských hor i Ještědského hřebene ale kontrastuje s historií tohoto kraje, kde došlo k poválečné výměně obyvatelstva. Opuštěné a rozpadlé usedlosti či celé vesnice, vypálené kostely a pobořené hřbitovy se staly kulisou pro nové osídlence, kteří sem ne vždy přišli dobrovolně. Obrazy Jaroslava Valečky jsou uměleckou reflexí oblasti bývalých Sudet, které se musí vyrovnávat se ztrátou své paměti. Tuto krajinu autor zobrazuje především za úsvitu nebo za soumraku či v noci, kdy působí dojmem zastaveného času.
Vedle krajin se věnuje i figurální malbě, která se vyznačuje podobně symbolistním zaměřením jako krajinomalba. Orientuje se především na portrét, pro který je charakteristická určitá anonymita a jakási emoční prázdnost, což evokuje tajuplný až mystický náznak nesoucí se kolem zobrazovaných.
Tematika Valečkových obrazů není veselá. Je tajuplná, v některých případech symbolistní, drsná, často necitelná podobně jako krajina severních Čech.

  • Facebook
  • Twitter