Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jak na investování do akcií krok po kroku

/
/
/
747 ZobrazeníPeníze jsou jako jednobuněčné organismy. Zvláštní přirovnání, že? No jak později uvidíte, velmi poučné a trefné. Rozmnožování je totiž jejich jediným smyslem života. Zhodnoťte své finance díky investování do akcií. Lukáš Ištvan, investor z webu winsidetrading.com vás provede těžkými začátky a podělí se s vámi o své zkušenosti. Nemusíte mít kancelář na Wall street, abyste si mohli pořídit pasivní příjem.

Proč peníze neodkládat

Šetřit a odkládat jsou dvě různé věci, Šetřete, ale neodkládejte. Porcelánové prasátko je jako pirátská truhla na dně zálivu. Peníze jsou v ní v bezpečí, ale postupně se rozpadají a ztrácejí hodnotu. Aby mohly peníze vydělávat další peníze, musí být živé. Důležité je, aby byly stále v pohybu. Přesouvejte je, manipulujte s nimi.

Jedním ze způsobů, jak můžete své zisky rozmnožit, je investovat do akcií. Investice do akcií je slovní spojení, které nám evokuje sluneční Ameriku, drahé obleky a luxusní auta. Nebudeme tvrdit, že tyto asociace nejsou správné. Jen s tou Amerikou bychom vás poopravili. Investovat do akcií můžete také u nás v Čechách. Stačí jen vědět, kde začít.

Akcie dosahují oproti jiným investičním nástrojům až o 8% vyšší zisky, Není divu, že mnoho začínajících investorů obrací svůj kapitál právě na ně.

Pojďme si nejprve vysvětlit, co to ty akcie vlastně jsou.

Co jsou akcie

Nákupem akcií neboli cenných papírů se automaticky stáváte dílčím vlastníkem společnosti, jejíž papíry kupujete. Mnoho začínajících investorů vstupuje do světa investic s domněním, že akcie a dluhopisy jsou jedna a ta samá věc. Je to hrubý omyl.

Zatímco při nákupu dluhopisů vám společnost, které jste peníze půjčili, vklad časem vrátí i s úroky, v případě akcií dostáváte pravidelný podíl z celkového zisku a jste jejím spoluvlastníkem.

Druhy akcií

Pro začátek potřebujete znát druhy akcií, se kterými můžete obchodovat. Akcie můžeme rozdělit na dva základní typy: kmenové prioritní akcie.

Kmenové akcie

Při kmenových akciích jste spoluvlastníkem společnosti v dobrém i špatném, a to doslova. Dostáváte podíl ze zisků, ale dotknou se vás i ztráty společnosti. Na druhou stranu máte řadu výhod.

Máte právo podílet se na výběru představenstva a můžete vyjádřit svůj názor na to, zda by se peníze získané z obchodování na burze měly dále investovat, nebo rozdělit mezi vlastníky a spoluvlastníky.

Dividendy, tedy váš podíl na zisku vyjádřený procentem z akcie, se poukazují spoluvlastníkům společnosti 3 až 4krát do roka formou šeku nebo elektronického depozitu.

Prioritní akcie

Na rozdíl od kmenových akcií, u prioritních akcií vás nezajímá, zda společnost zkrachuje. Celý svůj vklad totiž dostanete zpět v předem dohodnutém čase.

Jednou si vzhůru, jednou si dole

Akciový trh je živý organismus. Předvídat stav, v jakém se bude nacházet byť jen o pár hodin, je troufalé, ne-li přímo nemožné. I proto představuje investování do akcií (hlavně pro nezkušené investory a ty, kteří nemají na investování dostatečný rozpočet) reálné riziko. Člověk musí být duchaplný, rozhodný a častokrát spontánní, aby jej investiční trh nesemlel na prášek.

Jak jsme již naznačili, cena akcií se mění nezřídka vícekrát za den. Příčinou takových cenových výkyvů jsou úspěšnost, reputace a velikost společnosti, která cenné papíry vlastní. Stačí, aby představila perspektivní produkt a ceny akcií mohou rázem raketově vyletět.

Každou chvíli ale hrozí i přesný opak. Reputaci společností nepřejí hlavně různé skandály a přešlapy. Když se něco podobného převalí, investoři ztratí o akcie zájem a křivka jejich úspěšnosti začne klesat.

Investování do akcií ve třech krocích

1. Vyberete si obchodníka

K tomu, abyste mohli začít investovat, potřebujete někoho (brokera, správcovskou společnost nebo banku), kdo se investicím do cenných papírů věnuje. Výběru brokera věnujte dostatečné množství času, neuspěchejte. Může se od toho odvíjet váš úspěch na investičním trhu.

2. Založíte si účet

Ve druhém kroku si u obchodníka založíte investorský účet a převedete na něj finanční prostředky, které chcete investovat. Nikdy na investorský účet nevkládejte víc, než si s vaším životním stylem můžete dovolit. Vždy si nechte rezervu na horší časy.

3. Začněte nakupovat

Nákup akcií probíhá přes obchodní platformu vašeho obchodníka prostřednictvím platebních příkazů. Za platební příkazy se platí dodatečný poplatek. Jeho výši si nejprve ověřte u svého obchodníka.

Není výhodné akcie koupit a vzápětí prodat. Obecně se doporučuje držet akcie ve svém portfoliu po dobu nejméně pěti let. Nepodléhejte emocím při prvním poklesu křivky. Peníze určené k investování raději rozdělte do více segmentů. Když se jedné společnosti nebude dařit, zisky budou plynout z druhé.

Závěr

Tak jako na začátku, i nyní přízvukujeme, že investování do akcií je rizikovým druhem investování. 8% nárůst částky je sice pohádkový, ale do investování s cennými papíry byste se měli pouštět, pokud už máte nastudované potřebné základy. Ty najdete na webstránce https://www.winsidetrading.com/cs/. Jinak riskujete, že své peníze nejen nerozmnožíte, ale navíc je ztratíte.

  • Facebook
  • Twitter