Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ikony na muzejních arkádách v Jihlava

/
/
/
801 ZobrazeníOd soboty 7. září se budou moci návštěvníci Muzea Vysočiny Jihlava na muzejních arkádách setkat s tajuplným světem pravoslavných ikon a chrámů na výstavě nazvané Ikony – Obrazy neviditelného světa.

Ikona je umělecké vyjádření evangelijní zvěsti, dobré zprávy o spáse člověka. Tato umělecká díla jsou neopakovatelná svým duchovním obsahem i výtvarným stylem. Ikonopisci se řídili a řídí jinými motivy a přístupy k umění, než jsou dnes běžné. Své síly vkládají do vyjádření skutečnosti, která přesahuje jejich individuální pohled.

„Ikony jsou vytvořeny pomocí kánonu, který je společným dílem církevních otců a ikonopisců. Proto vyjadřují obecné církevní hledisko, zabývající se smyslem lidského života. Kanonicky vytvořená ikona má za úkol podat prostřednictvím obrazu tutéž pravdu o záchraně člověka pro věčný život v Bohu všem členům církve napříč prostorem a časem. Kánon přitom nespoutává umělce vnitřně, duchovně nebo umělecky, ale slouží jako pomoc při ztvárňování hlubokého duchovního obsahu.

To, že ikony dokáží tak intenzivně promlouvat k srdci mnohých lidí i dnes, ovšem není jen dílem kánonu. Ve vrcholném období ikonopisectví byli autory ikon především mniši, kteří žili hlubokým kontemplativním životem. Můžeme se dokonce v souladu s pravoslavnou teologií vyslovit v tom smyslu, že „viděli Boží slávu“. To, co pronikalo jejich duše, vkládali do svých děl. Stali se tak vzorem pro celé další generace ikonopisců.

Na výstavě se zájemci seznámí také s nejznámějšími poutními místy spojenými s pravoslavím, s nejdůležitějšími náboženskými motivy, které ikony zachycují, a prostřednictvím ikon se představí také čeští světci,“ uvedla Ludmila Moržolová z Muzea Vysočiny Jihlava.

V rámci konání výstavy proběhnou v Malovaném sále muzea také 2 přednášky. Ve čtvrtek 12. září se uskuteční přednáška Jak se dělá ikona a středa 25. září další nazvaná Mystika východního křesťanství. Ve čtvrtek 10. října mohou zájemci zavítat do pravoslavné kaple sv. Václav a Ludmily v Jihlavě na komentovanou prohlídku. Všechny akce začínají v 17.00. a výstava potrvá do 13. října.

  • Facebook
  • Twitter