Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Hromadné rušení živností. V Jihlavě čelí náporu žadatelů

/
/
/
696 ZobrazeníZa první polovinu února už živnostenský úřad v Jihlavě zrušil přes 300 živností. Jen za pondělí 13. února obsloužili pracovnice a pracovníci jihlavského živnostenského úřadu devadesát žadatelů o zrušení živnosti. V drtivé většině případů to souvisí se státem povinně založenými datovými schránkami, které lidé nechtějí.

Zatímco běžně vyřeší živnostenský úřad v Jihlavě deset až dvacet žádostí o zrušení živnostenského oprávnění za měsíc, za první polovinu února už si přišlo svou živnost zrušit více než 300 lidí. Většinou jde o seniory, kteří už nepodnikají a nechtějí používat státem povinně založenou datovou schránku. „Ti lidé většinou už dlouho nepodnikají a žijí v domnění, že živnost už zrušili. Přitom se třeba pouze odhlásili na finančním úřadě nebo na správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně,“ uvádí typické případy vedoucí živnostenského úřadu v Jihlavě Jan Kubišta.

V Jihlavě začalo přibývat žádostí o zrušení živnosti od listopadu 2022, kdy jich tady vyřešili 108 za měsíc. Místo běžných dvou desítek lidí měsíčně si v prosinci 2022 požádalo o zrušení živnostenského oprávnění 120 lidí a za leden 2023 130 lidí. Ke čtrnáctému únoru už je to přes 300 vyřízených žádostí.

Rušení živnosti probíhá ve správním řízení, které může trvat až třicet dní. Dalších patnáct dnů je lhůta na odvolání. Živnostenský úřad v Jihlavě se však snaží většinu žádostí řešit na počkání ještě tentýž den. „Když k nám člověk přijde zrušit živnost osobně, správní řízení uzavřeme na počkání v tentýž den. Vydáme rozhodnutí, a pokud se člověk na místě vzdá odvolání, je to v ten den vyřízeno,“ popisuje postup jihlavského živnostenského úřadu jeho vedoucí Jan Kubišta s tím, že při řešení korespondenční formou se proces mírně zdrží lhůtami poštovního doručení.

  • Facebook
  • Twitter