Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Hornický skanzen u Jihlavy vyroste s maximálním ohledem na krajinu

/
/
/
662 ZobrazeníExpozice pod širým nebem, která představí středověké postupy zpracování stříbra, má vzniknout u šachty sv. Trojice nedaleko vrchu Rudný u Jihlavy. Postupně ji vytvoří pracovníci správy podzemí. Letos chtějí začít odhalovat ústí šachty sv. Trojice. Pracovat se bude ručně, bez těžké techniky a podle zvyků středověkých horníků.

Od letošního října se začne u vrchu Rudný, blízko skiareálu Šacberk a hornické naučené stezky, připravovat nový hornický skanzen. Jihlava proslulá těžbou stříbra totiž doposud nemá žádnou významnější hornickou památku. Skanzen by měl návštěvníkům ukázat, jak se se stříbrnou rudou v Jihlavě pracovalo před zhruba šesti sty lety.

Po prázdninách by mělo na jihovýchodním úpatí vrchu Rudný začít pracovat na tzv. vyzmáhání zasypaného a ucpaného vstupu do šachty sv. Trojice (někdy nazývané také jako šachta sv. Jiří). Vyzmáhání je původní hornický termín pro vyčištění a otevření šachty. Vyčistit se musí také odvodňovací štola. Bude se na tom pracovat jen s ručním nářadím maximálně za použití malé elektrocentrály, která bude pohánět elektrický vrátek.

Obnovený rybník i nasvícená šachta
Národní kulturní památka Šachta sv. Trojice bude mít podle Šustra novou výdřevu a tím bude i nově staticky zajištěna. Teď je podle jeho slov zaplavena podzemní vodou. „Chceme ji nasvítit do určité hloubky, uvažujeme o 10–15 metrech. Návštěvníci do ní budou moci nahlédnout jak z povrchu, tak rovnou od hladiny, když se projdou restaurovanou štolou,“ upřesnil záměry správce jihlavského podzemí.

Jenom na vrcholu Rudný se nachází přibližně 160 až 180 pozůstatků po těžební činnosti a předpokládá se, že šachta sv. Trojice bude tou nejhlubší otevřenou u nás. Aby se to potvrdilo, tak je potřeba šachtu takzvaně odzátkovat, tedy odstranit z povrchu špunt z napadaného listí a sesuté zeminy. I při tom budou dělníci napodobovat práci středověkých jihlavských horníků. Upotřebí k tomu několik sedmimetrových klád o průměru 35 až 40 centimetrů, a to na vytvoření pevné pracovní plošiny k umístění vrátku.

Statické zajištění výdřevou se bude dělat do takové hloubky, dokud se nenarazí na práci starých havířů. „Budeme se snažit sem nejezdit s žádnou těžkou technikou a vše dělat s respektem ke zdejšímu lesu. A co bude pokáceno, obratem také znovu vysadíme. Kromě chodníčků a dřevěných přívodních žlabů na vodu zůstane zdejší terén netknutý, pouze dojde k jeho drobným úpravám nebo k doplněním stanovišť na dnešní hornické naučné stezce. Máme v plánu vytvořit štěrkové cesty k jednotlivým instalovaným exponátům,“ upřesnil Jan Šustr.

Přípravné práce začnou na podzim letošního roku a budou pokračovat do května 2022, kdy by se mělo začít pracovat na obnově bývalého rybníka. Zastupitelé již na svém květnovém zasedání odsouhlasili financování stavby této malé vodní nádrže, a to ve výši 4 a půl milionu korun. „Teprve až bude hotový rybník, začneme s přípravami projektu samotného hornického skanzenu. Jeho celková předpokládaná cena je s materiálem i veškerými stavebními pracemi odhadnuta na 10 milionů korun,“ uvedl náměstek primátorky Jihlavy pro úsek památkové péče Martin Laštovička. Podle jeho slov je skanzen také zařazen do programů ITI (Integrated Territorial Investments), tedy do programovacího období evropských dotací na sdružené územní investice, a měl by být financován také z těchto zdrojů.

  • Facebook
  • Twitter