
HB Ostrov vstupuje do nové sezony
Letní přípravné období uteklo jako voda a stolním tenistům již začala nová soutěžní sezona. Nejúspěšnější oddíl Kraje Vysočina HB Ostrov Havlíčkův Brod v ní má nemalé plány. Ale o tom již více v rozhovoru se šéfem klubu Miroslavem Jinkem.
Co nového se přes letní přestávku ve vašem klubu událo?
„Předně musím říct, že samotná letní přestávka byla hrozně krátká. Navíc jsme poprvé v historii klubu v naší hale pořádali letní kemp HB Ostrov, o které byl velmi slušný zájem. Určitě to byla velice vydařená akce. A prakticky již od 28. července naši mladí hráči opět začali s pravidelným tréninkem. Jinak došlo k dalšímu doplnění hráčského kádru, do klubu či naší akademie přišla celá řada mladých hráčů. Jen namátkou mohu jmenovat Radka Skálu, Jakuba Slapničku, Adama Siveru, Filipa Vondráčka, Františka Čamra a další. Zajímavostí je i jakási fúze s Kolínem, odkud k nám s Martinem Zábojem přišlo nejen několik kvalitních hráčů, ale i jedna ligová soutěž. Početně jsme zkrátka pěkně narostli, což je příslibem pro další rozvoj klubu.“

Kolik družstev bude hájit barvy HB Ostrov v dlouhodobých soutěžích dospělých?
„Pro novou sezonu jsme navýšili počet družstev dospělých na šest. Máme dva ligové týmy – áčko bude jako nováček hrát 1. ligu, B-družstvo si díky fúzi s Kolínem zahraje 2. ligu. Obsazuje i další soutěže, aby nám to výkonnostně dobře navazovalo. C družstvo bude startovat v divizi, D družstva pak v krajském přeboru II. třídy. A další dva celky máme v okresních soutěžích – E družstvo v OP I. a F družstvo v OP II. Jinak ale počítáme s tím, že především naši mladí hráči budou v rámci střídavých startů hrát i v týmech z vyšších soutěží. Na soupisce extraligového Chebu je například náš juniorský reprezentant Radek Skála a také Šimon Jadrný a Ondra Květon.

Poprvé v krátké historii klubu máte v soutěžích dva ligové týmy. Co od nich očekáváte?
„V letošní sezoně žádné přehnané ambice v ligových soutěžích nemáme. Další posun výš zatím neplánujeme. Extraliga, pokud se bude hrát v současném formátu, nás nijak neláká. Chceme hrát poklidný střed tabulky s tím, aby nám v těch ligových soutěžích výkonnostně rostli především naši mladí hráči. To ale neznamená, že mladí budou hrát první ligu automaticky. Musí být vidět herní progres, poctivý přístup k tréninku a chuť se porvat o co nejlepší výsledky. Ta první liga pak pro ně bude takovou třešničkou na dortu, budou ji hrát jako za odměnu.“

Proslýchá se, že z domácích zápasů vašich ligových týmů chcete udělat jakousi sportovně-společenskou událost v rámci ping-pongového víkendu. Jak to bude v praxi vypadat?
„Jednou za měsíc z toho v naší hale uděláme víkend plný stolního tenisu. Bude se hrát na čtyřech stolech, souběžně dva mistrovské zápasy. Chceme, aby se stolní tenis se dostal ještě více do podvědomí sportovní veřejnosti v Havlíčkově Brodě a jeho okolí. Půjde v podstatě o jakési „ping-pongové víkendy.“ Domácí zápasy během soboty a neděle odehraje hned několik našich družstev – od těch ligových přes divizní a krajské až po týmy z okresních v soutěžích, které své zápasy sehrají v neděli odpoledne. K tomu bude po celý víkend přizpůsobeno i zázemí v hale, kde počítáme i s občerstvením pro hráče, trenéry a pochopitelně diváky. Už vloni jsme na některé druholigové zápasy měli velice slušnou návštěvnost, s postupem do první ligy a zavedením těchto ping-pongových víkendů chceme do naší haly přilákat ještě více sportovních příznivců.“

Do třetího roku svého působení vstupuje Akademie stolního tenisu HB Ostrov Havlíčkův Brod. Jak se vám daří naplňovat členskou základnu a kdo z nových tváří se na Vysočině objevil?
„Zatím jsem s vývojem Akademie HB Ostrov vcelku spokojený. Zájem o naší akademii je z celé republiky. Všichni už zkrátka vycítili, že to děláme i bez větší podpory svazu na velice dobré úrovni. Loňské výsledky rozhodně nebyly špatné a věřím, že na ně úspěšně navážeme. Aktuálně čekáme hodně od dorostenecké složky, kde máme velice silnou skupinu kvalitních mladých hráčů v čele s Radkem Skálou, Ondrou Květonem či Šimonem Jadrným. Ale i v dalších věkových kategoriích mládeže se můžeme měřit s preferovanými svazovými středisky. V mladších žácích máme hned několik velmi dobrých hráčů v ročníku 2007, jen škoda, že nás dost limitují častá zranění. Velkým příslibem je nejmladší žák Honzík Kunc, ročník 2010, který už je ve své kategorii jedničkou v republice. Je to opravdu slibně rozjeté, teď je jen dál tvrdě pracovat. Chceme letos i více objíždět i mezinárodní turnaje, například koncem září naši dorostenci vyrazí na turnaj světového okruhu do Srbska.“

Areál bývalé zemědělské školy jste přeměnili v moderní centrum stolního tenisu, kam se rádi vrací i čeští reprezentanti. Už je rekonstrukce haly kompletně dokončena nebo ještě počítáte s nějakou další dostavbou či modernizací?
„V podstatě je vše dokončeno, tak jak to bylo v plánech. Jen v souvislosti s vedlejší stavbou autosalonu Toyoty se bude dělat lepší příjezdová cesta a také parkoviště dostane pořádný asfaltový povrch. Jinak v hale už jen dolaďujeme některé detaily ve fitku a na pokojích. Chceme ještě vylepšit vzhled interiéru, výzdobu doplnit o další dresy reprezentantů a podobně. Já myslím, že ohlasy hráčů, trenérů a ostatních návštěvníků naší zrekonstruované haly jsou vesměs pozitivní. Zatím každý se k nám rád vrací. A to včetně českých reprezentantů…“

Důležitou podmínkou úspěšné činnosti klubu je spolupráce se svazovými orgány a to na různých úrovních. V minulé sezoně nebyla příliš dobrá, blýská se v tomto směru na lepší časy?
„To zřejmě bude běh na dlouho trať. Ne všechno v minulé sezoně bylo ideální. Přesto si myslím, že se máme čím chlubit. V minulých letech jsme s úspěchem pořádali několik významných akcí. Vzpomenu jen kvalifikační zápasy mužů pro ME družstev, finále Českého poháru, kontrolní turnaje mládeže a další. Kromě toho mužská část české reprezentace k nám pravidelně jezdí na své soustředění. To vše je důkazem, že je u nás všechno v pořádku. Nabízíme hodně nadstandardní podmínky, jako málokdo v naší republice a možná i v Evropě. Proto bych chtěl v dohledné době požádat svaz o zařazení naší akademie mezi státem podporovaná střediska. Vždyť například v porovnání s ostatními středisky co se týká zázemí a celkového prostředí jsme na tom jednoznačně nejlépe. A co se týká výsledků, na to že nejsme podporované státní středisko, určitě nejsme horší.“