Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Havlíčkův Brod: Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí…

/
/
/
3501 ZobrazeníNa druhém Večeru s Českou televizí, který se v rámci Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského konal ve středu 17. srpna na Staré radnici v Havlíčkově Brodě, se vzpomínalo. Uplynulo deset let od doby, kdy novinářskou školu navštívil Václav Havel. To však nebylo jediné výročí – uplynulo osmdesát let od jeho narození.

Při příležitosti těchto jubileí se v Brodě sešli: Michael Žantovský – Havlův dlouholetý spolupracovník, přítel a ředitel Knihovny Václava Havla, Štefan Hríb – moderátor a novinář (SK), Aleksandr Kaczorowski – bohemista, překladatel, šéfredaktor čtvrtletníku Aspen Review Central Europe (PL). Večerem provázela novinářka Pavlína Kvapilová.

Na Václava se vzpomínalo nejen jako na prezidenta České republiky, který národ stmeloval ale také jako na spisovatele dramatika a vůbec Člověka, člověka s velkým Č. O Havlovi si mnoho lidí myslelo a myslí, že byl snílek. Jeho věta, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, budí dodnes vášně. A jeho příznivci jsou terčem nepochopitelného posměchu.

Štefan Hríb o Václavu Havlovi: „Havel byl pro mě, kromě jiného, realista. Moje zkušenost je, že to byl člověk ctící realitu.“

Stranou nezůstalo ani aktuální dění: „Havel byl stoupencem evropské integrace. Ale některé jeho projevy jsou velmi kritické k mechanickému budování Evropské unie. Současný vývoj Evropy a světa by Václavovi dělal starosti,“ řekl Michael Žantovský.

A zazněl i Havlův památný výrok: „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí…“

  • Facebook
  • Twitter