Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Havlíčkobrodsko oranžové, roušky při akcích nad sto lidí venku ale zatím být nemusí

/
/
/
2507 ZobrazeníOd čtvrtka 24. září se pro Havlíčkobrodsko měla zpřísňovat epidemiologická opatření. Zatímco na speciálním webu ministerstva zdravotnictví najdete většinu oranžově zbarvených míst s platnými rozšiřujícími opatřeními, na Havlíčkobrodsku zatím nová opatření vyhlášena nebyla.

Přesto se doporučují zrušit návštěvy v nemocnicích i v pobytových zařízeních sociálních služeb a navíc se přidávají celorepublikově vyhlášená opatření – restaurace a bary budou mít od 22.00 do 6.00 hodin zavřeno. A upravuje se i konání hromadných akcí. Účinnost opatření se vztahuje zatím pouze na 14 dnů a končí tedy 7. října.

„Protiepidemická opatření jsou naprosto klíčovým prvkem ke zlepšení vývoje současné epidemiologické situace. Je proto nutné, aby veřejnost stanovená nařízení i přes určitý diskomfort, zodpovědně dodržovala. Velmi apeluji na veřejnost, aby omezila návštěvy hromadných akcí. Jen tak můžeme šíření viru zabránit,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

S účinností od čtvrtka 24. září se v celém Česku snižuje limit u hromadných akcí konaných v areálu členěných do sektorů na 1 000 osob, pokud je akce uvnitř, a na 2 000 osob, pokud je akce venku. Od počtu 10 osob uvnitř a 50 osob venku se ale akce může konat jen v režimu, kdy každý má své místo k sezení, na kterém se převážně zdržuje. Výjimkou jsou schůze ústavních orgánů, soudů, výstavy nebo trhy a veletrhy. V případě opuštění svého místa k sezení lidé udržují od ostatních dvoumetrový odstup.

U restaurací a barů je omezena zavírací doba od 22.00 do 6.00 hodin. Nadále platí, že do provozoven může vstoupit pouze tolik lidí, kolik je míst k sezení. Přitom se dodržují 1,5metrové odstupy, s výjimkou lidí u jednoho stolu.

Zrušené akce na Vysočině

Bezpečnostní rada Kraje Vysočina v reakci na zhoršující se situaci na Vysočině už začátkem týdne rozhodla, že zruší plánované Technické fórum Kraje Vysočina a také plánovaný Den otevřených dveří Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina v Jihlavě. „Jde o akce částečně v uzavřených prostorech, v případě záchranky navíc ve strategické organizaci, kde si nemůžeme dovolit žádné improvizace,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Vysočina také hledá další kapacity laboratoří pro vyhodnocení odebraných vzorků. „Do několika dní by měla být známa možnost rozšíření kapacit na pracovišti Akademie věd. Díky zápůjčce laboratorních zařízení byla rozšířena kapacita laboratoře Nemocnice Havlíčkův Brod, podobným způsobem dojde k navýšení kapacit laboratoře v Jihlavě. Ta čeká na dodání vlastní pipetovací robotické linky pro testování PCR vzorků,“ sdělila mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Podle informací krajských hygieniků není zatím nutné při stávající situaci na Vysočině plošně přistoupit k uzavírání středních a základních škol.

Havlíčkobrodsko je na semaforu oranžové, zatím však bez dalších opatření

Oranžově začalo Havlíčkobrodsko na mapě České republiky svítit potom, co hygienici zaznamenali dlouhodobější zvýšený výskyt počtu případů onemocnění Covid-19, včetně zvýšeného záchytu případů u starších lidí. „Podíl případů u věkové kategorie 65+ se pohybuje okolo 10 až 15 % z celkového počtu. Týdenní incidence v okrese Havlíčkův Brod dosahuje hodnoty 100 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní,“ uvádí epidemiologové na webu koronavirus.mzcr.cz. Zároveň však doplňují, že riziko komunitního šíření je vhledem k úspěšnému podchycení případů a dohledání zdrojů na nízké úrovni.

Podle údajů na webu Krajské hygienické stanice kraje Vysočina testy za posledních 24 hodin prokázaly 75 lidí s nákazou Covid-19. Největší přírůstek nemocných eviduje Žďársko – 20, následuje Havlíčkobrodsko se 17 potvrzenými nakaženými. Nejméně případů se naopak potvrdilo na Jihlavsku, kde šlo za poslední den o 9 případů. Počet lidí, které hygienici indikovali k tomu, aby podstoupili testování, je 783.

  • Facebook
  • Twitter