Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Filmový festival Expediční kamera v Jihlavě

/
/
/
218 ZobrazeníMezinárodní filmový festival Expediční kamera, který je největší cestovatelskou a outdoorovou akcí v České republice, zavítá na Vysočinu. Projekt přinese do 150 míst v Česku a na Slovensku nejlepší filmy sezony z celého světa i novinku s Adamem Ondrou nebo nový film Mirka Haluzy z Amazonie.

„Objevujme…Poznávejme…Žijme!“ Tak zní slogan filmového festivalu Expediční kamera, který každoročně už od roku 2009 přináší do více než 150 měst v ČR i na Slovensku, ty nejlepší cestovatelské a dobrodružné filmy z mezinárodní i české produkce. „V letošním roce se diváci mohou těšit na film od Adama Ondry s názvem Lezci, který byl natočen exkluzivně pro festival Expediční kamera,“ říká ředitel festivalu – Pavel Pichler.

Adam Ondra je považován za jednoho z nejlepších lezců historie, který posouvá limity tohoto sportu už od dětského věku. Film Lezci ukazuje mladého Pepu Šindela, který kráčí v Adamových šlépějích. Mladý lezec dokázal v pouhých 15 letech vylézt cestu v obtížnosti 9a+. To se zatím nikomu na světě kromě Pepy a Adama v tak mladém věku nepodařilo. Film vyobrazuje výjimečné setkání Pepy s jeho idolem Adamem, kteří mají společný cíl – přelez jedné z nejtěžších skalních cest na Slovensku v oblasti Krpcovo. „Úžasný český kameraman a producent Miroslav Haluza, který se zaměřuje na dokumentární cestopisy z exotických krajů, natočil ryze český dobrodružný expediční film – Javari, a my máme to štěstí, že ho můžeme našim divákům promítat,“ prozradil Pavel Pichler.

Film Javari mapuje návrat dvou přátel, Simona a Mirka k indiánskému kmeni Matsés, který žije na peruánsko-brazilské hranici u řeky Javari. Jedno z nejodlehlejších a nejméně probádaných oblastí naší planety se tak stane dějištěm dobrodružného příběhu, kdy se dvojice cestovatelů na vlastní pěst vypraví hledat další osamocenou osadu Matsés ztracenou kdesi v hlubinách Amazonie. Obtížný terén, úraz a řešení nebezpečných situací jsou každodenním průvodcem ve světě, kde jakákoliv pomoc v podstatě neexistuje. Signifikantní pointou je fakt, že i v dnešní digitální době stále ještě existují hodnoty jako láska k přírodě, rodině, dobrodružství a přátelství se zdánlivě zcela odlišnou kulturou.

To není zdaleka všechno! Festival představí i italský film – Pioneri, který zachycuje úchvatnou cestu Petera Mosera, jež se během jediného dne vydává na šest hlavních vrcholů Pale si San Martino. Inspirován průkopníky horolezectví překonal sám tuto cestu podle historických tras prvních horolezců, spoléhajíc se pouze na své zkušenosti jako horský průvodce. Jak dopadne výzva, kterou si přál dokončit, aby pronikl ke kořenům horolezectví a svého vlastního přístupu k němu?

Při sledování Rakousko-kanadského snímku Následování správné cesty zjistíte, že vášeň ke sportu může přinést rovnováhu a naplnění. Tři postavy ukazují navzdory boji s drogovou závislostí svou správnou cestu. Film zdůrazňuje transformační sílu následování svých vášní a hledání smyslu v cestě.

Pro letošní ročník jsou také připraveny rovnou dva vodácké filmy. Prvním z nich je film Objevování patagonské Rio Blanco, který mapuje sjezd dvou kajakářů přes různé terény a vody, přičemž sestupují z ledovcového jezera až do oceánu. Druhý vodácký film Expedice Ganga: Vávrova výzva sleduje cestu českého olympionika Vavřince Hradilka při pomoci 121 bangladéšským dětem sjezdem 121 km řekou Gangou.

V neposlední řadě se můžete těšit na amatérský film s autentickým příběhem – Ztracené momenty. Mladý pár z britského Yorkshire se vydává na svou první horskou cykloturistiku. Kromě očekávané dobrodružné cesty bylo na této výpravě více než jen objevování nové země, kultury, hor, fjordů, nebo vodopádů. S pomocí sbírky starých filmových fotografií pořízených Mattovým dědečkem během cykloturistiky Skandinávií v 50. letech 20. století měl Matty za cíl najít místa, kde byly tyto fotografie pořízeny, a tak sledovat šlapání pedálů jednoho ze svých předků téměř před 70 lety.


To a mnohem více vás čeká na 14. ročníku filmovém festivalu Expediční kamera. Dokumenty o cestování, dobrodružství i divoké přírodě mohou zájemci zhlédnout ve více než 150 městech do konce května.
Na Vysočině budou filmy k vidění ve středu 10. dubna v jihlavském kině Dukla.

Více info na www.expedicnikamera.cz.

  • Facebook
  • Twitter