Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Farář požehnal opravené štole sv. Jana Nepomuckého u Hamrů blízko Hybrálce

/
/
/
708 ZobrazeníPracovníci oddělení vodního hospodářství a správy podzemí jihlavského magistrátu opravili štolu sv. Jana Nepomuckého u Hamrů blízko Hybrálce. Štole poté požehnal farář Římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba Většího.

Po loňské renovaci důlní šachty na kutišti Rounek se pracovníci jihlavského magistrátu pustili do opravy zajištění vstupu a okolí štoly sv. Jana Nepomuckého u Hamrů blízko Hybrálce. Štola byla vyčištěna a dostala novou ručně kovanou mříž s vrátky. Novému poutnímu místu, které připomíná důlní minulost Jihlavy, požehnal farář Marian Jiří Husek.

„Štola byla otevřena v roce 1776 a dosáhla délky 330 metrů. Důlní dílo však bylo v roce 1780 opuštěno, protože zde byla malá výtěžnost rudy, navíc se při ražbě narazilo na velké množství podzemní vody a náklady na udržení těžby byly velmi vysoké. Do štoly se dá dostat přibližně dva a půl metru hlubokou šachticí, v samotné štole už je voda a ve vytvořené dutině před průlezem do štoly je vidět zasypaný průlez do bývalého vstupu, který se nachází ve vzdálenosti tří metrů na úpatí svahu,“ uvedl Jan Šustr, vedoucí oddělení vodního hospodářství a správy podzemí, který je zároveň iniciátorem oprav důlních děl na Jihlavsku.

„Statutární město Jihlava se bude v budoucnosti snažit vyšetřit finance na vyzmáhání zasutého ústí, jeho statického zajištění a následně snad i zpřístupnění štoly pro širokou veřejnost. Jsem přesvědčený, že investice do projektů, které připomínají hornickou minulosti Jihlavy, se vyplatí, renovovaná místa přilákají více turistů a také zvýšený příjem do městské kasy,“ uvedl náměstek primátorky pro obnovu městské památkové rezervace Martin Laštovička.

Všechna důlní díla jsou součástí Hornické naučné stezky vedoucí kolem vrchu Rudný, popis míst na stezce lze najít zde a její trasu najdete pod stejnojmennou záložkou na mapě zde.

  • Facebook
  • Twitter