Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Fajtův kopec ožije 29. října puntíky aneb Světový den lupénky na Vysočině

/
/
/
507 ZobrazeníVyvrcholení Puntíkového dne aneb Světového dne lupénky v pátek 29. října od 13.00 do 17.000 na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí.

Nikdo s psoriázou nebo psoriatickou artritidou by neměl zůstat se svými starostmi sám. Proto se spolek Revenium rozhodl uspořádat u příležitosti Světového dne psoriázy, který v letošním roce připadá na pátek 29. října 2021, už druhý ročník Puntíkového dne. Nově ho podpoří rodina Igráčků s puntíky, která dětem vysvětlí, že lupénka není infekční.

Druhý ročník happeningu má letos charitativní charakter. Díky spolupráci s firmou EFKO-karton z Nového Veselí vznikla čtyřčlenná rodina Igráčků s puntíky. Ta dětem v září a říjnu ve školách vysvětlí, že lupénka není infekční a jejich kamarádi se liší maximálně právě těmi puntíky na kůži. „Koupí Igráčků s puntíky v e-shopu Revenia nebo ve školách, lázních a na dalších místech tak mohou všichni podpořit pět rodin dětí s lupénkou či podobným onemocněním, které se vydají na třítýdenní pobyt u moře. Slaná voda totiž psoriatikům velmi pomáhá,“ vysvětluje předsedkyně spolku Revenium Hana Potměšilová. Igráčky s puntíky bude prodávat v e-shopu také EFKO-karton. Z každé prodané figurky poputuje 35 korun právě na cestu k moři pro rodiny dětí s lupénkou.

„Revenium nás před pár měsíci oslovilo s dotazem možnosti výroby limitované edice puntíkových Igráčků a zároveň nás seznámilo s celým puntíkovým projektem, věnujícím se psoriáze. Ten se nám od začátku moc líbil a rozhodli jsme se jej aktivně podpořit,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton. Věří, že jejich oblíbená figurka pomůže nejen s osvětou, ale i nasbírat potřebné finance putující na léčbu konkrétních dětí. „Vidím v tom symbolické propojení hračky s pomocí našim nejmenším.“

Když odlepíš puntík, zůstane člověk

Děti se v online prostoru zapojily do Puntíkového dne už loni. Letos budou mít možnost zjistit o lupénce ještě více. Igráčci s puntíky mají u sebe malé kartičky se základními informacemi o psoriáze a psoriatické artritidě, ale také nálepky s dalšími puntíky.

„Dítě může na figurky puntíky lepit a zase je odlepovat. Lépe si tak představí, že lupénka může být někdy viditelná hodně a jindy zase vůbec, ale také to, že pod puntíky je vždy člověk, stejný jako ono,“ usmívá se organizátorka akce, zdravotní sestra a členka výboru pacientské organizace SPAE Gabriela Doleželová. Je přesvědčena, že dítě, které se o lupénce dozví hravou formou, přijme informace o této nemoci velmi jednoduše. „Prostě bude vědět, že lupénka není infekční a že kamarádi s touto nemocí patří do party a do rodiny.“ A přesně to je cílem Puntíkového dne – informovat veřejnost o povaze tohoto chronického zánětlivého autoimunitního onemocnění celého organismu, jehož projevy jsou viditelné na kůži, ale kromě ní postihuje i nehty a klouby. Velice důležité je, aby veřejnost věděla, že lupénka není infekční, lze ji léčit, ale zatím ne zcela vyléčit.

Gabriela Doleželová pracuje jako zdravotní sestra v Nemocnici Jihlava a zároveň je v Reveniu sestrou na telefonu neboli Sestrou v akci právě pro pacienty s lupénkou a jejich blízké. Už od začátku letošních prázdnin jí s osvětou druhého ročníku Puntíkového dne na sociálních sítích pomáhá dvojice pacientů s lupénkou Lucie a Vlastimil, která široké veřejnosti vysvětluje, jak s touto nemocí vyjít v různých životních situacích.

Každý den s lupénkou

„Budeme velice rádi, když se k nám přidáte a společně podpoříme pacienty s lupénkou tím, že si na sebe 29. října vezmeme oblečení či doplňky s puntíky. Dáme tak svému okolí najevo, že jsou nám známa základní fakta o lupénce a tito lidé nám nejsou lhostejní,“ zve na 29. říjen Gabriela Doleželová.

  • Facebook
  • Twitter