Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

E.ON má v plnicích stanicích biometan, také na Vysočině

/
/
/
943 ZobrazeníSpolečnost E.ON podporuje čistou mobilitu nejen rozšiřováním sítě dobíjecích stanic pro elektromobily, ale i stavbou plnicích stanic na CNG. A snaží se o to, aby tento způsob dopravy byl ještě ekologičtější. Jedna stojí také na Vysočině.

Po elektřině z obnovitelných zdrojů v dobíjecích stanicích nabídne na vybraných plničkách CNG ve své síti řidičům biometan. Tímto krokem se „ozelení“ přibližně čtvrtina celkového objemu plynu, který klienti u plniček E.ONu po celé republice během roku odeberou. Dodavatelem zeleného plynu je společnost RWE.
V Česku je něco málo přes dvě stovky plnicích stanic CNG. E.ON z toho provozuje sedmadvacet a na šesti z nich se objevila značka, která zaručuje odběratelům, že palivo jejich aut pochází z biologicky rozložitelného materiálu a není zatíženo těžbou. „Biometan, který od prvního června na šesti stanicích máme, odpovídá zhruba čtvrtině veškerého objemu, který u nás zákazníci nakoupí,“ říká Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON.
Jedná se o plničky v Brně u čerpací stanice Benzina, v Humpolci, v Českých Budějovicích u čerpací stanice Jihotrans, ve Zlíně, v Nýřanech a v Břeclavi. Všechny lokality patří dlouhodobě k nejvytíženějším veřejným stanicím v síti E.ONu. Dobrou zprávou pro řidiče je to, že ekologičtější palivo ve stanicích se neprojeví na ceně. Ta zůstává stejná jako doposud.
Zájem o využívaní vozidel na CNG neustále roste, což potvrzují i statistiky E.ONu. V minulém roce řidiči odebrali jen na jeho stanicích 5 223 m3 plynu. S dalším růstem se počítá i v tomto roce.
Stlačený zemní plyn představuje v současnosti nejčistší pohon z běžně dostupných fosilních paliv. Ale stále je to palivo, které se musí těžit. „Biometan k tomu nabízí skvělou alternativu. Jedná se o bioplyn, který je vyčištěný od sirných a dusíkatých látek, oxidu uhličitého a vody a tím svou kvalitou a složením odpovídá zemnímu plynu. Výsledný produkt má obsah minimálně 95 % metanu. Přitom se získává z biologicky rozložitelného materiálu. Na jeho kvalitu jsme získali všechny záruky i potřebné certifikáty,“ vysvětluje Petr Hrubý z oddělení Mobility Services společnosti E.ON. Dodavatele E.ON dlouho hledal a nakonec se dohodl se společností RWE.

RWE Supply & Trading má s dodávkami biometanu bohaté zkušenosti. První podobný obchod uskutečnila už v roce 2012. Už čtyři roky je navíc držitelem mezinárodního ISCC certifikátu pro obchod, dodávky a skladování biopaliv, která zahrnují i biometan. Od té doby se společnost RWE stala jedním z hlavních hráčů na trhu s obnovitelnými zdroji a zelený plyn je nedílnou součástí strategie obchodní jednotky RWE Gas SBU. Biometan, který RWE aktuálně dodává do České republiky, pochází ze západní Evropy a byl vyroben z odpadního materiálu. Emisní faktor CO2 u biometanu prodávaného na čerpacích stanicích E.ON je méně než čtvrtinový oproti klasickému stlačenému zemnímu plynu a méně než pětinový oproti benzínu nebo naftě.
„Protože společnosti RWE i E.ON mají certifikaci ISCC, naše smlouva o dodávce znamená první dovoz certifikovaného biometanu do České republiky. Je to také důležitý krok v úsilí RWE o zvýšení prodeje biometanu na český trh,“ zdůrazňuje Petr Kalina, manažer portfolia plynů ve společnosti RWE Supply & Trading.

Síť plniček se stále rozšiřuje
V rámci naplňování konceptu čisté mobility se v nadcházejících dvou letech chystá masivní výstavba dobíječek elektromobilů, kterých chce mít na konci roku 2022 jen E.ON na tři stovky po celé republice. Vedle toho budou dál vznikat i plnicí stanice na stlačený zemní plyn.
Na přelomu roku otevřel E.ON novou stanici v Praze na Mladoboleslavské ulici, kam už si zákazníci pravidelně našli cestu. Brzy se řidiči dočkají také zprovozněné stanice na dálnici D8 u Lovosic, která by měla začít fungovat během léta. Na podzim by se pak měly otevřít další plničky ve Strakonicích a v Plzni. V závěru roku pak začne výstavba další stanice v Českých Budějovicích u čerpací stanice Benzina.

  • Facebook
  • Twitter