Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dukovany spustily první výrobní blok

/
/
/
373 ZobrazeníEnergetici Jaderné elektrárny Dukovany připojili k síti první výrobní blok. Ukončili tak mimořádně náročnou plánovanou odstávku, která začala v červnu letošního roku.  Operátoři aktuálně zvyšují výkon bloku při současných testech a kontrolách. V Dukovanech jsou tak v provozu všechny čtyři výrobní bloky. Další odstávka čeká energetiky na konci příštího týdne, kdy Temelín zahájí odstávku druhého výrobního bloku.

V pořadí 37. odstávka prvního bloku byla svým rozsahem více než 20 000 pracovních příkazů jednou z nejrozsáhlejších v historii. V jejím průběhu technici zkontrolovali tlakovou nádobu reaktoru a zvládli čištění jednoho z parogenerátorů, což významně přispívá k zajištění životnosti. Na dvou turbínách provedli kontroly, které se provádí po 8 letech provozu, a vyměnili vysokotlaké části jednoho z rotorů. 

„Všechny rozsáhlé kontroly a investice do modernizace Dukovan směřujeme k zajištění nejméně šedesátiletého bezpečného provozu. Následujeme tak příklady světové praxe s tím, že si neustále musíme být jistí stavem klíčových komponent,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Náročnost prací zvýšil červencový souběh odstávky s druhým výrobním blokem. „Využili jsme období nižší spotřeby elektřiny a naplánovali práce na zařízení, která jsou společná pro obě výrobní jednotky. Šlo třeba o výměnu klapek přívodního potrubí surové vody do centrální čerpací stanice nebo potrubí cirkulační chladicí vody,“ dodává Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Před uvedením bloku do provozu energetici vyměnili 78 palivových kazet za čerstvé a provedli všechny předepsané zkoušky a testy zařízení. Štěpnou reakci energetici spustili v neděli v 19:24 a poté provedli fyzikální a energetické spuštění bloku. První turbosoustrojí začalo dodávat energii do sítě dnes ve 14:03 hodin. Druhé turbosoustrojí energetici připojili v 18:03 hodin a ukončili tak předposlední odstávku letošního roku. Plného výkonu by měl blok dosáhnout do konce týdne. V říjnu plánuje ČEZ v Dukovanech ještě odstávku čtvrtého výrobního bloku.

  • Facebook
  • Twitter