Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dopravního policistu z Pelhřimova ocenil za záchranu života krajský policejní ředitel

/
/
/
577 ZobrazeníDvaadvacetiletý Zdeněk Zíka nastoupil na dopravní inspektorát Pelhřimov Policie České republiky před rokem a půl. Společně s kolegyní zachránili 25. dubna život jednasedmdesátiletému muži, který chtěl spáchat sebevraždu.

Po absolvování základní odborné přípravy byl letos v únoru v rámci mezikrajské výpomoci odvelený do Libereckého kraje na Semilsko, kde sloužil na jednom z tamních obvodních oddělení. „Dvoučlennou policejní hlídku z obvodního oddělení Rokytnice nad Jizerou, Harrachov, jejíž součástí byl pelhřimovský dopravní policista Zdeněk Zíka, vyslal 25. dubna krátce po poledni operační důstojník libereckého integrovaného operačního střediska prověřit oznámení. Z něho mělo vyplývat, že si starší muž koupil láhev alkoholu a hodlá si něco udělat. Mužova manželka policistům sdělila, že její manžel odjel z místa společného bydliště a zavolal jí mobilním telefonem, že si koupí láhev vodky a ukončí svůj život. Poté už byl nekontaktní. Policisté nejdříve důkladně prohledali okolí místa trvalého bydliště a snažili se opakovaně muže prostřednictvím mobilního telefonu kontaktovat. To se jim ale nepodařilo, proto začali s prověrkou dalších mís v okolí. Během zhruba jedné hodiny projeli a prověřili nespočet možných míst, kde by se mohl pohřešovaný nacházet,“ popsala Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Oceněný policista, archiv Policie ČR

Po prohledání teritoria svého obvodu ještě aktivně zajeli až na odlehlé místo parkoviště u vodní nádrže Souš, které se již nachází na území sousedního územního odboru. „Zde nalezli vozidlo pohřešovaného, který ležel ve vážném stavu poblíž vozidla s hlubokými řeznými ránami na zápěstí rukou. Policista vyjmul z kalhot ležícího muže opasek, kterým začal škrtit mužovu ruku. Jeho kolegyně přinesla ze služebního vozidla lékárnu první pomoci a vyjmula pryžové obinadlo, kterým škrtila jeho druhou ruku. Řezné rány byly velice hluboké, ale škrcení bylo účinné,“ dodala tisková mluvčí. Po celou dobu poskytování první pomoci až do příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby policisté muže udržovali v teple a při vědomí, které průběžně ztrácel.

„Hlídka muži poskytla rychlou a kvalitní první pomoc a poté ho předala do péče Zdravotnické záchranné službě. Zasahující lékař konstatoval, že policisté významně přispěli k záchraně života, protože by bez této pomoci z důvodu rozsahu svých zranění zemřel,“ doplnil ředitel územního odboru Semily Petr Šikola a informace o hrdinském činu policisty z Vysočiny předal řediteli krajských policistů na Vysočině s návrhem, aby tohoto policistu za jeho odvahu a statečnost ocenil.

K ocenění a předání skleněné plakety Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a kázeňské odměny došlo ve středu 18. května. Společně s krajským policejním ředitelem Milošem Trojánkem policistovi za záchranu života člověka poděkoval také ředitel územního odboru Pelhřimov Petr Petr.

„Oceňování policistů za projevení jejich odvahy a osobní statečnosti patří v rámci našeho ředitelství dlouhodobě k jedné z forem posilování firemní kultury. Já jsem velice rád, že se s každým tímto hrdinou mohu osobně setkat. Tento čin se sice odehrál na území jiného kraje, o to více mě těší, že naši policisté dělají dobré jméno našemu ředitelství i mimo území kraje Vysočina. Na kolegy, kteří vyjíždějí na mezikrajskou výpomoc do ostatních krajů, můžeme být proto právem pyšní,“ uzavřel krajský policejní ředitel Miloš Trojánek.

  • Facebook
  • Twitter