Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Domy U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě prošly unikátní rekonstrukcí

/
/
/
707 ZobrazeníDomy s čísly orientačními šest a osm v ulici U Mincovny v Jihlavě prošly kompletní rekonstrukcí, která obnovila jejich vzhled z 30. let minulého století. Historie místa však sahá až k založení Jihlavy a lze ji prohlédnout na výstavě, která je ve vestibulu domu č. 8.

Město má domy ve svém vlastnictví dvanáct let a od roku 2011 se jej až do roku 2018 marně snažilo prodat či pronajmout. Rozhodnutí opravit domy padlo před dvěma lety. „Pokud chceme, aby centrum ožilo a přilákalo nejen turisty, ale i samotné obyvatele, tak je nutné zdejší domy jeden po druhém opravovat. Investice do těchto objektů se navrátí právě díky zvýšenému zájmu o historické centrum. Další z domů, který se chystáme opravit, je Masarykovo náměstí 21, a to za podpory z Norských fondů,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Rekonstrukce domů, při které s projektanty i stavebníky spolupracovali také památkáři, vyšla na necelých 56 milionů korun vč. DPH. Na spolufinancování město získalo dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v souhrnné výši 420 tisíc korun na výměnu špaletových oken a historické repliky vstupních a většiny interiérových dveří. Stavba započala na konci roku 2019 a skončila v dubnu letošního roku. Jejím zhotovitelem byla společnost PKS stavby ze Žďáru nad Sázavou.

S respektem k minulosti
Jak vypadala ulice U Mincovny ve středověku, dokládá pohled na město z počátku 15. století vyobrazený na fresce Přepadení Jihlavy v roce 1402 v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Domy na místě těch dnešních stály již ve středověku, nelze ale s jistotou určit, jestli jsou totožné s těmi současnými.

Mincovna
„V prostoru domu č. 8 byly zachyceny pozůstatky minimálně dvou dřevěných či dřevohliněných domů v podobě zahloubených suterénů. První byl nalezen v místě dnešního průjezdu do dvora, druhý se nacházel ve sklepě v místnosti u nárožní budovy. Ze dna prvního zmíněného byla vyzvednuta část trámku z jedlového dřeva, která je dendrochronologicky datována do přelomu let 1245/46. Vzhledem k tomu, že založení města se předpokládá mezi léty 1238 –1240, jsme téměř u počátku vzniku města Jihlavy,“ uvedl Šimon Kochan z archeologické společnosti Archaia Brno.

Dům č. 6 je zapsán jako kulturní památka. O druhé patro byl navýšen během pozdně klasicistní přestavby. Arkýř i vstupní síň byly zachovány, což podtrhuje architektonický význam tohoto domu.

„Podařilo se zde opravdu hodně. Je zajímavé sledovat staré výkresy a uvědomit si, že každý kout má vlastní minulost. Tyto hodnoty se podařilo v obou objektech zachovat a některé sem dokonce po nešetrné přestavbě ze 70. let minulého století opět navrátit,“ uvedl Jiří Neubert z Národního památkového ústavu v Telči.

Mincovna v ulici nejspíš nebyla
Přestože existují písemné doklady o mincovně v Jihlavě, v ulici U Mincovny se s největší pravděpodobností nenacházela. V domě č. 6 bylo za první republiky sídlo Obchodního grémia v Jihlavě, v té době se z bytů v prvním patře staly kanceláře a zasedací síň. Dům č. 8 získal roku 1851 významný jihlavský podnikatel Franz Czap, který uvažoval, že dům přestaví na hotel, což se nakonec nestalo, a on si svůj sen splnil na tehdejším Panenském předměstí, kde luxusní hotel postavil a coby Dělnický dům tam stojí dodnes.

V roce 1912 nárožní dům přešel do majetku dalšího významného podnikatele, majitele pletárny Otto Adama. Od roku 1922 zde sídlila Okresní nemocenská pojišťovna, v roce 1953 ji nahradily kanceláře Svazu pro spolupráci s armádou tzv. Svazarmu, po něm už následovala Okresní vojenská správa.

„Vzhled domů jsme se snažili přizpůsobit tomu z roku 1937, ze kterého máme dochované plány. Některé prvky jsme však přizpůsobili ještě starší podobě z 19. století. Klasicistní jsou dveře, fasáda, ale i zvolená barevnost. Přiklonili jsme se k různým odstínům teplých barev, většinou šedé, které se v domech dochovávají až do poslední třetiny 19. století,“ doplnila projektantka Dagmar Andělová z PENTA projekt.

Po rekonstrukci budou v domech U Mincovny 6 a 8 umístěny odbor životního prostředí a odbor školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu. Jihlavané si sem budou moci přijít vyřídit například rybářský nebo lovecký lístek či dotace v rámci kulturních akcí.

„Dispozičně jsme objekty přizpůsobili požadavkům těchto odborů. Hlavní vstup je v domě č. 8, který bude sloužit pro veřejnost. Jelikož dům není památka, mohl být laděn v modernějším duchu. Dům je navíc přístupný bezbariérově a obsahuje výtah zapuštěný do suterénu. To bohužel nešlo zařídit v případě vedlejšího domu, a to právě kvůli tomu, že je kulturní památkou,“ dokončila Dagmar Andělová.

  • Facebook
  • Twitter