Dokumentární filmy na Sile, živé kino Jihlava začíná v úterý
Živé kino Jihlava se uskuteční od úterý 27. srpna v prostorách Silav Jihlavě. Akce představí pět výrazných snímků loňského ročníku MFDF Ji.hlava, vstup je zdarma.
Krize mužství, dopad olympiád na hostitelská města, život umělecké bohémy, portrét umělce Jána Mančušky nebo osudy ženy těžce popálené kyselinou. A navíc diskuse s režiséry a režisérkami a opékání přinesených dobrot.
„Kdo se těší na podzimní dokumentární Ji.hlavu, může si ještě teď v létě připomenout to zajímavé z loňského roku. My intenzivně připravujeme prodloužený ročník festivalu a věříme, že návštěvníkům a návštěvnicím i letos nabídneme skvělý filmový program, inspirativní diskuse a také větší pohodlí. Nejen díky rezervačnímu systému, ale i více reprízám,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.
Živé kino zahájí Pochcánek režiséra Jana Huška o pozici mužů v dnešním světě. Režisér, který se do třinácti let počůrával, ve svém otevřeném videodeníku zachycuje svoji vlastní přeměnu z chlapce v muže. „Utekl jsem v noci z domu a při chůzi lesem jsem pochopil, že stát se mužem je už jenom na mně samotném,“ říká Hušek.
Obraz současné umělecké bohémy ve snímku Moje nebe je horší než tvoje peklo přiblíží režisérka Kateřina Dudová. Syrově zachycuje drogovou závislost, sebedestruktivní sklony i rodinné problémy trojice umělců: českého rappera Tylera Durdena, malíře Tadeáše Pochmana a filmové režisérky Heleny Papírníkové.
Do Atén, Tokia, Pekingu nebo Paříže pak vezme diváky a divačky film Olympijský mezičas režisérky Haruny Honcoop. Ta se ve filmu zamýšlí, jaký dopad mají olympijské hry na pořadatelská města. Nevyužívané sportovní stadiony chátrají a obrůstá je tráva, zatímco se staví nová sportoviště, kvůli nimž se musí vystěhovat tisíce obyvatel. „Myslím, že ruiny jsou živé a uvnitř nich existuje zároveň současnost, minulost i budoucnost,” říká režisérka.
Citlivý portrét ceněného slovenského umělce Jána Mančušky představí v rámci Živého kina režisér Štěpán Pech. Snímek Chybění o Mančuškovi, který zemřel předčasně ve 39 letech, se zároveň zabývá i tím, jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka. „Dalo by se říct, že ten film nakonec pro mě byl cestou k přijetí jeho smrti,“ říká režisér, který byl Mančuškovým blízkým přítelem.
Letošní Živé kino uzavře působivý snímek Moje nová tvář režisérky Jarmily Štukové. Dokumentární portrét zachycuje životní příběh Martiny, kterou její expřítel polil kyselinou a způsobil jí těžké popáleniny i téměř úplnou slepotu. Hlavní hrdinka přesto neztrácí touhu žít plnohodnotný život, a dokonce pomáhat podobně postiženým lidem.