Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Do základních škol v Jihlavě míří knížka pohádek v Ukrajinštině

/
/
/
570 ZobrazeníUčitelům v jihlavských základních školách bude při výuce českého jazyka ukrajinských dětí pomáhat nová pohádková knížka. Bajky a pohádky z lesů a luk vznikly pouhých 65 dnů od první myšlenky autora Pavla Bezděčky.

„Když do Jihlavy začali přicházet lidé z Ukrajiny, aby se tu ukryli před válkou, chtěl jsem jim nějak pomoci. Mluvil jsem s několika ženami, od kterých jsem se dozvěděl, že dětem chybí hračky. V té době tady nechodily do školek ani do škol a tak se nudily. Proto mě napadlo, vydat pro ně knížku,“ zavzpomínal na vznik myšlenky Pavel Bezděčka, který pracuje jako kurátor zoologických sbírek v Muzeu Vysočiny v Jihlavě.

Knížka je dvojjazyčná, v češtině a ukrajinštině. „Jazyky se tak můžeme učit vzájemně. Velmi děkuji za pomoc překladatelce Xenyi Zashchepkina. Jsem šťastný, že knížka vyšla a snad udělá radost,“ dodal Pavel Bezděčka. Oba tvůrci pracovali na knize bez nároku na honorář.

Oficiálními nakladateli jsou město Jihlava, Kraj Vysočina a Muzeum Vysočiny v Jihlavě. „Aktuálně knížky distribuujeme do základních i mateřských škol. Chodit si k nám pro ně mohou ředitelé jihlavských škol, kteří na svých školách žáky z Ukrajiny mají. Máme jich k dispozici 150,“ uvedl vedoucí odboru školství Tomáš Koukal. „Několik knížek jsme poskytli i adaptační skupině v domě dětí a mládeže, kde budou pohádky v rodném jazyce číst dětem jejich učitelky,“ dodal.

V jihlavských základních školách je aktuálně 273 dětí, které utekly do Jihlavy z Ukrajiny před válkou. Ve školkách jich je 37.

  • Facebook
  • Twitter