Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Do Rozsochatce lákali jaro

/
/
/
613 ZobrazeníV sobotu 2. dubna se po delší pandemické odmlce konala jedna z oblíbených akcí pro veřejnost. Počasí připomínalo spíš zimu, ale v Rozsochatci se místní spolky, obecní zastupitelé a základní a mateřská škola, snažili přilákat jaro akcí Vítání jara.

Po čtrnácté hodině nejprve vyšel průvod od obecního domu k potoku za obec, kam vynášeli symbol zimy Moranu. Na ohýnku byla Morana zapálena a vhozena do potoka, zpět už nesly děti v čele průvodu Létéčko. Průvodem zněly písně a říkadla vyprovázející zimu a oslavující jaro. V obecním domě Létéčko děti předaly starostovi obce Dušanovi Svobodovi a paní ředitelka místní Základní a mateřské školy Rozsochatec, dětem za to nabídla koláče.

Jarní tradici před několika lety v Rozsochatci natáčela také Česká televize do dokumentárního pořadu o velikonočních zvycích. Novější zvyk zavedly ještě děti ze základní a mateřské školy a na zahradě u školky zdobí před Velikonocemi strom vajíčkovník, kde jsou k vidění různobarevná vajíčka.   

Před zahájením programu v sále obecního domu starosta obce a paní ředitelka všechny přivítali. Následovalo vystoupení dětského tanečního souboru Kalamajka z Havlíčkova Brodu s jarním pásmem. Po té byla pro přítomné připravena tvořivá dílna, kde si malí i velcí mohli vyrobit různé velikonoční dekorace. Po celé odpoledne byla též připravena velikonoční výstava  symbolů jara a všeho co připomíná tradice velikonočních svátků. Žáci ze základní školy na akci prodávali velikonoční zápichy do květináčů z keramiky, které vyrobili, za dobrovolnou cenu a výtěžek věnují dětem z Ukrajiny, které nově bydlí v Rozsochatci a okolí.

  • Facebook
  • Twitter