Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Děti z Erka se v Horáckém divadle učí být herci

/
/
/
1423 ZobrazeníDěti z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Erko při Oblastní charitě Jihlava dostaly výjimečnou příležitost účastnit se profesionálních kurzů herectví v Horáckém divadle Jihlava. Od září 2019 je vede herečka Šárka Čermáková.

Hodiny začínají rozcvičkou a dramatickým cvičením, které pomáhá dětem rozmluvit se a tolik se nesmát v situacích, kdy vystupují před lidmi. Hrajeme hry na volné asociace nebo vedeme rozhovory.

Z cvičení se účastníkům nejvíc líbil vnitřní dialog sám se sebou, převyprávění příběhu a hlavně neadekvátní reakce, kdy odpovídají na promluvu něčím nelogickým. Dále se pak děti rozdělily do skupinek a vytvořili scénku na dané téma, mohly použít i rekvizity, což je náramně bavilo.

Organizátoři dbali na to, aby také ti, kteří zrovna nehrají, poslouchali ostatní a mohli potom scénku zhodnotit. Scénka se obvykle hrála znovu po radách a doporučeních od Šárky, která bedlivě vnímala, jak si děti poradí s rolemi, třeba když hrají zvíře, nebo starou osobu. Velmi se všichni nasmáli, ale zažili i krušnější chvilky, kdy nás zrovna nějak hraní nebavilo, nebo byli rozmrzelí ze dne. To Šárka všem hned zvedla náladu pohybovou aktivitou, kterou vytáhla z rukávu – hadí babu nebo schovávanou.

Děti se opravdu naučily lépe a zřetelně mluvit. Organizátoři se dozvěděli spoustu informací i od málomluvných dětí, hlavně formou hry. A velmi je obohatily příběhy z hereckého prostředí, které jim vyprávěla Šárka.

Další nabídkou, kterou pořadatelé od divadla využili, byly volné lístky na představení. Děti se mohly cítit jako dospělí, přemýšlely nad tím, co si obléknout na představení a vnímaly příběh, který se odehrával na pódiu. Za tuto zkušenost byly velmi vděčni.

V současnosti nacvičují děti dvě scénky pro závěrečné vystoupení, před kterým si budou moci prohlédnout i kostymérnu. Zvolili si téma z romské historie, a to legendu O rozbitém zrcadle a rozprchnutí Romů do všech koutů světa. Na scénku připravují rekvizity a učí se text, zároveň ji proložili choreografií tanců pod vedením Zuzky Krčálové. Velmi jim záleží na závěrečné scénce, neboť budou hrát na velké scéně, což bude pro děti nezapomenutelný zážitek.

Děti z Erka nacvičují divadelní představení

I přes občasné boty pracují děti dále na realizaci sehrání scénky, aby bylo vidět, co všechno se naučili – třeba se při hraní nesmát, což je opravdu velmi náročné. Všichni děkují Šárce Čermákové za bezprostřední a velmi vstřícný přístup a vedení Horáckého Divadla za umožnění tohoto kurzu.

Autorka textu: Eva Frühaufová, sociální pracovnice z NZDM Erko Jihlava

  • Facebook
  • Twitter