Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Den venkova s tématem vody na žďárském zámku

/
/
/
349 ZobrazeníVodní ateliéry, pokusy s vodou, unikátní lokomobila, laserová střelnice nebo ukázky práce s koňmi v lese. To je letošní Den venkova na žďárském zámku, který se uskuteční sobotu 26. září.

Žďárský zámek není pouze oblíbeným turistickým cílem, ale také místem, kde se už od 13. století kontinuálně věnují udržitelnému hospodaření v okolních lesích nebo rybnících. Na zámku ve Žďáru nad Sázavou proto už počtvrté zaměstnanci Muzea nové generace, lesníci nebo rybáři připravují den, který patří přírodě i lidské tvořivosti. Letošním tématem pro sobotu 26. září je voda a vše, co s ní souvisí.

Celodenní program se bude opět odehrávat v zámeckém sadu, kterému na zámku nikdo neřekne jinak než Forota. Organizátoři slibují pohodovou atmosféru v nádherném prostředí zámku a spoustu nových zážitků. Ani letos nebudou na Forotě chybět oblíbené stálice – ukázky lesní techniky, jízda na koních, střelba z posedu, lovečtí pejsci nebo ukázka těžby dřeva za pomocí koní. Připravena je ale také celá řada novinek na téma vody. Nenechte si ujít vystoupení a následný workshop profesionálního hráče na skleněnou harfu, tedy na skleničky naplněné vodou, Petra Špatiny. Nevěříte, že lze najít vodu za pomocí proutku? O tom, že je to opravdu možné, vás přesvědčí studenti a učitelé Střední průmyslové školy chemické Pardubice. Nebudou chybět ani vodní ateliéry a pokusy s vodou, představení divadla Údif – tedy Úžasného divadla fyziky, relaxační hudební koutek, workshop pro rybáře nebo stylové občerstvení. Atmosféru dotvoří pražské swingové trio Hot Sisters, Zelenohorští muzikanti nebo folklorní soubor Kamínek. Během Dne venkova také proběhne odborná konference a následné panelové diskuse s návštěvníky na aktuální témata týkající se vody.


„Naprosto jedinečná bude ukázka funkční lokomobily z roku 1870, která sloužila k pohánění zemědělských strojů parní silou. Před rokem ji nadšenci z nedalekého Šlakhamru přivezli z Anglie a návštěvníci ji uvidí v plné síle při řezání dřeva na velké cirkulárce. Osobně se těším také na laserovou střelnici, kterou u nás návštěvníci mohli vyzkoušet už na prvních dvou ročnících. Spontánně zde vždy vznikají neoficiální střelecké závody mezi partami kamarádů i mezi lidmi, kteří se do té doby neviděli, a panuje zde skvělá soutěžní atmosféra,“ dodává k programu Martina Sedláková, koordinátorka akce.
Den venkova bude také dnem oficiálního spuštění nového zámeckého projektu Chytrá ruka. Jeho cílem je vytvořit na zámku centrum mezigeneračního setkávání a předávání řemeslných a rukodělných dovedností mladší generaci. Přímo na Forotě byla vytvořena unikátní funkční kopie středověké pece na zakuřovanou keramiku. Kromě keramického workshopu a ukázek točení na středověkém hrnčířském kruhu si můžete vyzkoušet také řezbářské řemeslo nebo výrobu slaměných zvířátek.
Ještě jedna novinka na závěr. Svou účastí na této akci pomůžete obnovit zdejší lesy ohrožené suchem, kůrovcem a vichřicemi. Z každé vstupenky totiž část poputuje na zakoupení jedné sazeničky stromku, který bude vysazen ve Žďárských vrších. Vstupné na Den venkova koupíte za 100 Kč (plné), 60 Kč (zvýhodněné) a 280 Kč (rodinné). Návštěvníci Muzea nové generace mají vstup na Den venkova zdarma.

Více informací na www.zamekzdar.cz.

  • Facebook
  • Twitter