Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Debata druhého dne letní školy v Brodě: Dokáže střední Evropa znovu věřit faktům?

/
/
/
823 ZobrazeníTématem večerní debaty v úterý 15. srpna na letní škole v Havlíčkově Brodě bude krize posledních let, od migrace přes pandemii až po válku na Ukrajině, které s sebou přinesly krizi důvěry Středoevropanů ve vládu, média, demokratické hodnoty a informace jako takové.

„Výsledkem jsou protivládní protesty, alarmující průzkumy veřejného mínění a přesvědčení části společnosti, že pravda není jen jedna. Tuto erozi důvěry ještě prohlubují zahraniční i domácí aktéři, kteří zaplavují informační prostor polopravdami a bludy. Pomáhají jim v tom také sociální sítě, jejichž algoritmy tlačí nepravdivý a emotivní obsah do popředí. V takové záplavě dezinformací a manipulací se věcná komunikace státních institucí a nezávislých médií snadno ztrácí. Mají tedy fakta vůbec šanci v tomto nerovném boji zvítězit? A jak jim může každý z nás pomoci?“ přibližuje směřování diskuse Nikoleta Nemečkayová, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky, která bude od 19.00 v klubu Oko moderovat debatu mezi dvěma hosty, Pavlem Havlíčkem, analytikem Asociace pro mezinárodní otázky a Matejem Kandríkem, výkonným ředitel ADAPT Institute.

Debata si podle slov Nikolety Nemečkayové klade za cíl zhodnotit, jak krize posledních let otřásly důvěrou středoevropského obyvatelstva v politické představitele, hodnotové ukotvení zemí a jejich mediální prostor. Mimo to se také pokusí posoudit úspěchy a neúspěchy českého a slovenského boje proti dezinformacím a zodpovědět následující otázky:
Jaké jsou klíčové strategie České a Slovenské republiky v boji proti dezinformacím?
Jak se navzájem liší a co mají společného?
Kam se strategická a krizová komunikace posunula od nástupu nové české a aktuálně dosluhující slovenské vlády a kam by se měla ubírat dál?
Jakými ověřenými metodami na budování společenské odolnosti ze zahraničí by se mohla ČR inspirovat, například při pohledu na sousední Slovensko a naopak?
Jakou roli by měli v boji proti dezinformacím zastávat nezávislá média a občanská společnost obecně?
Jak můžeme do České a Slovenské republiky navrátit důvěru ve fakty, demokratické hodnoty a aktéry, kteří je prosazují?

Debata je součástí projektu Posilování odolnosti české, slovenské a polské společnosti před volbami do Evropského parlamentu 2024.

Přímý přenos mohou zájemci sledovat zde.

  • Facebook
  • Twitter