Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dagmar Pecková zazpívá ve Vysokých Studnicích a podpoří sbírku na opravu varhan

/
/
/
641 ZobrazeníNa kůru kostela Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích se za posledních 250 let vystřídalo hned několik varhan. Ty poslední prošly několika opravami a ne vždy se zásahy zdařily. Také proto vznikl v roce 2020 spolek Život pro varhany, jehož zástupci zvou na benefiční koncert. Operní pěvkyně Dagmar Pecková zazpívá přímo v kostele v neděli 20. června Biblické písně Antonína Dvořáka.

„Úplně první varhany, o kterých víme, sem byly přeneseny ze zrušeného kláštera v Jaroměřicích nad Rokytnou v roce 1785. Asi v roce 1840 je nahradily jiné varhany, které koncem 19. století dosloužily. V roce 1899 na jejich místě postavil varhanář Josef Votruba z Počátek nový nástroj, který ale procházel častými opravami, naposledy v roce 2004,“ přiblížil historii varhan v místním kostele Alfred Habermann, předseda spolku Život pro varhany.

Benefiční koncert se od 16.00 uskuteční v kostele Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila a dobrovolné vstupné poputuje právě na opravu varhan. „Před koncertem veřejnou sbírku symbolicky zahájíme a pomyslně tak odstartujeme cestu k opravě varhan. Chceme lidem ukázat, proč by měli pomoci dát život nástroji, který bude sloužit nejen pro bohoslužebné účely, ale také na koncertní činnost. Tu si nejen místní, ale i příznivci varhanní hudby z celé Vysočiny velmi oblíbili,“ doplnil Alfred Habermann.

Organizátoři upozorňují, že pro koncert platí epidemiologická opatření. Návštěvníci koncertu musí mít 21 dní od 1. dávky očkování (potvrzení dokladem), nejpozději před 180 dny prodělali onemocnění Covid-19 a prokáží se čestným prohlášením, nebo mají negativní antigenní test ne starší jak 72 hodin, či negativní PCR test ne starší jak sedm dní. Výjimku mají děti do šesti let věku. Nutná je také registrace na e-mail: zivotprovarhany@seznam.cz nebo na tel.: 774 424 546. 

Pozvánku na koncert včetně epidemiologických opatření najdou zájemci pod tímto odkazem: http://www.zivotprovarhany.cz/beneficni-koncert-dagmar-peckova/.

  • Facebook
  • Twitter