Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ciferník hodin z radniční věže v Jihlavě sejmuli horolezci

/
/
/
545 Zobrazení



Původně měli horolezci hodiny demontovat z jihlavské radnice už minulý týden, ale kvůli nepříznivému počasí a silnému větru akci přeložili na úterý 4. května. Ukázalo se, že pod demontovaným novodobým ciferníkem se desítky let skrýval původní ciferník z konce 18. století. Kvůli tomu musela stavební firma poupravit technologický postup oprav střechy.

Novodobý odmontovaný ciferník o průměru 260 cm odvezli pracovníci radnice do depozitu. Architekt ani památkáři nepředpokládají, že by se někdy v budoucnu na věž vracel. Pod sejmutým ciferníkem se ukrývaly původní mosazné číslice, které si odborná restaurátorská firma odvezla do dílny a postará se o jejich pozlacení. Stejnou technologií ošetření plátkovým zlatem budou zrestaurovány i číslice letopočtu 1786. Právě z tohoto roku pochází radniční věž a pravděpodobně i původní hodiny.

Stavební firma kvůli odhalení původního ciferníku a číslic musela částečně změnit technologický postup oprav. Teď začne celou věž čistit, brousit a nově natírat. Přibližně do šesti týdnů by se sem měly vrátit zrestaurované hodiny i s ručičkami, které byly doposud vystaveny jako muzejní exponát na Bráně Matky Boží. Letos klempíři a pokrývači vymění také celou střešní krytinu na západní straně radnice směrem do náměstí. V příštím roce chce město nechat opravit i východní část střechy, protože i do ní při silném dešti a hlavně v zimě zatéká.

Zachycení postupu horolezců při demontáži původního ciferníku i odhalení nového.

  • Facebook
  • Twitter